banner39

'Yeşil Kuşun Karnında'

ABD'li gazeteci yazar Rosen’ın “Yeşil Kuşun Karnında: Irak’ta Şehitlerin Zaferi” kitabı son ayların en çok okunan kitapları arasında yer alıyor.

Arşiv 09.04.2007, 01:08 09.04.2007, 02:51
'Yeşil Kuşun Karnında'
Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

Amerikalı gazeteci yazar Nir Rosen, “Yeşil Kuşun Karnında: Irak"ta Şehitlerin Zaferi” (In the Belly of the Green Bird: The Triumph of the Martyrs in Iraq) isimli kitabında Irak direnişini ve Amerika"nın Irak"ta savaşı kaybettiğini yazdı.

Kitabının adını “Şehitlerin ruhları cennette yeşil kuşların kursaklarında dururlar” hadis-i şerifinden esinlenerek koyduğunu belirten Rosen, “New America Foundation” adlı düşünce kuruluşunda çalışıyor.

Irak ve Afganistan"daki Amerikan varlığı konusunda uzman olan gazeteci-yazar Nir Rosen, Irak"ın işgalinden sonra bir yıldan fazla Irak"ta kaldı ve işgal, Amerikalılar ve Iraklılar arası ilişkiler, Irak"taki siyasi ve dini hareketlerin savaş sonrası gelişimi ve benzeri konularla ilgili New York Times ve Washington Post"a bir çok makale ve yorum yazdı.

Rosen, makalelerinde silahlı İslami örgütler, direniş grupları ve terör örgütleri gibi konulara ağırlık verdi.

ABD"nin Irak Ordusu"nu kolayca yendikten sonra en basit ifadeyle Irak"ta savaşı kaybettiğini söyleyen Nir Rosen, Nisan 2003"ten beri Amerika"nın Irak"ta başarısızlıktan başarısızlığa koştuğunu kaydediyor.

Yazara göre, savaş öncesi dönemden itibaren Amerika"nın siyasi söylemi ve stratejik hesapları ya yanlış ya da yalan ve kasıtlı bir saptırma. Rosen, bu durumun Amerikan demokrasisine de zarar verdiğini düşünüyor.

Kitap, önsöz ve yedi bölümden oluşuyor. Her bölümde belirli bir dönemi ele alan yazar, bölümün başında ölen Amerikan askeri sayısı, ölen Iraklı sivillerin sayısı, tutuklanan ve gözaltınan alınanların sayısı gibi o dönemle ilgili bazı istastistiklere yer veriyor.

“Şehitlerin zaferi: Nisan 2003” başlığını taşıyan ilk bölümü Rosen, Irak"taki Şiilerin tarihine, Saddam dönemindeki durumlarına, Şiilerin dini otoriteleri ve Sadr grubu, Davet Partisi gibi siyasi akımları arasındaki anlaşmazlıklara, Ayetullah Ali Sistani"nin rolünün genişlemesine ayırmış.

İkinci bölümün başlığı ise, “Yeni Moğollar: 2003 Yazı ve Sonbaharı”. Bu bölümde yazar, Sünniler"in Irak"ın işgali sonrası durumunu ve “Sünni Üçgen” olarak adlandırılan bölgedeki direnişi, Sünniler"in önde gelen isimlerini, Müslüman Alimler Heyeti"ni, İslam Partisi"ni ve Sünni aşiret liderlerini anlatıyor.

Rosen, kitabının üçüncü bölümünde ise, işgal güçlerinin Sünni bölgelerdeki 11 kentte ve Suriye-Irak sınırında yürüttüğü askeri operasyonları ve Ebu Gureyb skandalını anlatıyor.

Sünni-Şii geriliminin ve mehhep çatışmalarının anlatıldığı dördüncü bölüme Rosen, “Irak Irak"a karşı: 2004 Baharı” başlığını uygun görmüş.

“Direnişin kalbi Felluce: 2004 Yazı” başlıklı beşinci bölüm, Felluce"deki çatışmaların Amerika"nın imajına ve Süüni-Şii ilişkilerine verdiği zararı anlatıyor.

“Zerkavi"nin Yükselişi: 2004 Sonbaharı” Bu başlığı taşına altıncı bölümde Amerikalı yazar, Irak"taki silahlı İslami gruplarından ve o dönemde Zerkavi"nin ismiyle bütünleşen El-Kaide"nin etkisinden bahsediyor.

Son bölümün başlığı ise: “Seçimler: Ocak 2005”. Bu bölümde yazar, Irak"ın işgalinden sonra yapılan ilk seçimleri, Şiiler"in ve Kürtler"in seçimlerde elde ettikleri kazançları, Sünniler"in seçimi boykot ettiğini ve seçimlerin etnik düşmanlıkları artırdığını anlatıyor.

Okuyucu Amerikalı yazarın ilginç isimli bu kitabını okurken, masa başında varsayımlar üzerine yazılmış bir kitabı değil, bilakis yazarının bizzat Irak"ta Sünniler, Şiiler ve Kürtler arasında dolaşarak, silahlı gruplarla konuşarak ve yaşayarak kaleme aldığı bir kitabı okuduğunu hissediyor.

Kitap adı: In the Belly of the Green Bird: The Triumph of the Martyrs in Iraq
Yazarı: Nir Rosen
Yayıncı: New York: Free Press
Yayın yılı: Mayıs 2006
ISBN: 0743288831
Sayfa adedi: 264

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?