banner39

'Yedinci Savaş' Kitabı İsrail’i Karıştırdı

İsrailli iki gazetecinin Arafat'ın ölümünü irdeledikleri kitapları, İsrail'de yeni tartışmalara yol açtı. İsrailli gazeteciler "Yedinci Savaş" adlı kitaplarında, Arafat'a zehir verilerek ve AIDS virüsü bulaştırılarak öldürüldüğünü iddia edi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Yedinci Savaş' Kitabı İsrail’i Karıştırdı

 

Dünya Bülteni / Mustafa Eğilli

 

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi savaş muhabiri Amos Harel ile İsrail Radyosu’nun Filistin muhabiri Avi Isacharoff’un kaleme aldıkları kitap, İsrail’de birçok soru işaretine neden oldu. Filistinli yorumcular, kitabın İsrail’in resmi siyasetine hizmet etmesiyle birlikte, bazı gerçekleri de içerdiğini belirtiyorlar.

 

Harel ve Isacharoff, bundan kısa bir süre önce Araplarla İsrail arasında 1948 yılından buyana yaşanan savaşları anlatan “Yedinci Savaş” diye bir kitap yayınlamışlardı. Kitapta Aksa İntifadası Yedinci Savaş olarak nitelendirilmişti. Kitabın bir bölümünde Arafat’ın ölümüyle ilgili bazı iddialara yer veriliyor.    

 

Arafat Öldürüldü

 

11 Kasım 2004 tarihinde ölen Arafat’ın vücuduna zerk edilen karmaşık bir zehirle öldürüldüğü ve öldürücü bir virüs bulaştırıldığı yönünde ciddi iddialar ortaya atılmıştı. Filistinli tıbbi kaynaklar, Arafat’a verilen zehrin tespit edilememesi için AIDS virüsünün bulaştırıldığını belirtiyorlar. Aynı kaynaklar Arafat’ın zehirlenmesinde bazı Filistinlilerin de rol almış olabileceğini iddia ediyorlar.

 

“Yedinci Savaş” kitabının bir bölümünde Arafat’ın özel doktoru Eşref el-Kürdi’nin Arafat’ın kanında AIDS virüsüne rastlandığıyla ilgili raporuna yer veriliyor. Dr. Kürdi, Arafat’ın ölümüme neden olan zehrin tesvit edilememesi için AIDS virüsünün dışardan zerk edildiğini raporunda belirtiyor.

 

Mısırda yayınlanan el-Ahram gazetesinin haberine göre, Yedinci Savaş kitabındaki iddiaların ardından İsrail parlamentosu Knesset’teki Arap milletvekilleri Arafat’ın vefat nedeninin netlik kazanması için bir araştırma komisyonu kurulması yönünde girişimlerde bulundular.

 

Filistinlilerin Parmağı Var mı?

 

Knesset üyesi İsam Mihval yaptığı açıklamada, kendisinin Arafat’ın ölümünde İsraillilerin rolü konusunda kuşkularının baştan beri olduğunu ve muhtemelen Arafat’ın zehirlendiğini belirterek; İsraillilerin bugün bunu tartışıyor olmasının bile bunun önemli bir kanıtı olduğunu vurguladı.

 

El-Arabiye televizyonuna açıklama yapan Arap milletvekili Mihval, kitapta ortaya atılan sorunların İsrail ve ABD’yi zor durumda bırakacağını, Arafat’ın öldürülmesinde Filistinlilerin parmağı olsa bile, bunun ancak dış güçlerin kuklası niteliğinde olacağını belirtti.

 

Siyasi yorumcular İsrail ve ABD, Arafat’ın saf dışı bırakılması yönünde defalarca açıklamalarda bulunduğunu ve Arafat’ın ortadan kaldırılması yönünde İsrail bakanlar kurulunun resmi bir karar da aldığını hatırlatıyorlar.

 

Kuveyt’te yayınlanan el-Muctema dergisini haberine göre, üst düzey İsrailli yetkililer, kitapta ortaya atılan iddiaları kesin bir dille yalanladılar.

 

Kan bileşenleri konusunda uzman olan Prof. Dr. Gel Legacy, Arafat’ın ölümüyle ilgili hazırlanan rapordan kendisinin çıkarımlarının, Arafat’a AIDS virüsü bulaştırıldığı yönünde olduğunu açıkladı. Vücuda bulaşan AIDS virüsünün sindirim sistemini tahrip etmesinin ardından çok kısa süre zarfında kan dolaşım sistemini de etkilediğini belirten Prof. Legacy, buna rağmen raporda AIDS virüsünden hiç bahsedilmediğine dikkat çekiyor. Onlarca tahlil yapılmış olmasına rağmen raporda HIV tahlili yapıldığına dair bir bilgiye rastlanmıyor. 

 

Kitap İstihbarat İşi mi?

 

Filistinli yorumcular, İsrail istihbaratının siyasi kazanımlar elde temek için bu kitap üzerinden bazı mesajlar verdiği görüşündeler. Bazı doğrular içeriyor olmasına rağmen söz konusu bilgilerin genelde yanıltıcı ve yalan olduğu belirtiliyor.

 

Filistinli resmi kurumların ve yetkililerin tamamı, Filistin yönetiminin resmi görüşünün aksine Arafat’ın öldürüldüğü yönünde kesin denebilecek bir kanaate sahipler. Filistinli üst düzey yetkililer ve Filistinli grupların temsilcileri, Arafat’ın öldürüldüğü yönünde ki kanaatlerini açıkça ilan etmeleri durumunda Filistin Yönetimi de hâlihazırdaki tutumunu sürdürmekte zorlanacaktır. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?