banner15

Yekta Güngör Özden: Alevilik din değil

Yekta Güngör Özden, Aleviliğin din olmadığını belirterek AİHM'nin kararının tehlikeli olduğunu söyledi.

Yekta Güngör Özden: Alevilik din değil

 

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, AİHM'in, nüfus cüzdanında Kürtçe karakter kullanılmaması konusundaki kararının doğru olduğunu savunurken, mahkemenin kimlik hanesinde “Alevi” yazmamasının din ve vicdan özgürlüğünün ihmali olduğuna hükmetmesini ise eleştirdi.

Özden, AİHM'in Türkiye'yle ilgili verdiği resmi kimliklerde “Alevi ibaresi” bulunması ve “Kürtçe harf” konularındaki iki kritik kararını değerlendirdi. 

Özden, mahkemenin kimlik hanesinde “Alevi” yazmamasının din ve vicdan özgürlüğünün ihmali olduğuna hükmetmesini eleştirdi. AİHM'in verdiği bu kararlar Aleviliği din olarak kabul ettiğini ve bunun da tehlikeli bir gelişim olduğunu öne süren Özden, şöyle konuştu:

“Alevilik din değil mezheptir. Avrupa Konseyi Üyelerinin kimileri, AB İlerleme Raporlarında 'dinsel azınlık' deyimini kullandı. Türkiye'deki mezheplerin bir azınlık olarak tanınmasını gerektiriyor. Oysa aynı soydan gelen insanların inançlarındaki mezhep ayrılığını azınlık olarak nitelendirilmesine elverişliği olmadığını herkes kabul eder. Bence bu yolla verilen karar bana göre yanlış. Bilindiği gibi eski nüfus cüzdanlarında din hanesinden sonra bir de mezhep hanesi vardı. Oraya Hanefi veya Alevi diye yazılıyordu. Şimdi oraya din aynı olduğuna göre, din kaydı bulunduğuna göre, Aleviliği din olarak görürcesine mezhepleri azınlık saymak tehlikelidir.”

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 15:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 11 yıl Önce

Avrupanin bir zamanlar, osmanliyi hasta adam diye nitelendirmesinin sebebi, osmanliyi yikib dünya gücü olmamasiydi. simdide alev kürt laz cerkes oyunlariyla türkiye bölmek, birinci dünya savasinda bölemediklerinde bunun böyle sinsi yollarla yapilabilinir oldugunun ispatidir. müslümanmisin sorusunun üzerine "hayir aleviyim" diyenlerin yüzü gülmeye basladi. cünkü türkiyeye hayran olduklarindan AIH muracat etmediler!

banner39

banner50

banner47

banner48