banner39

Yeltsin'in cenaze töreni bugün yapılıyor

Sovyetler Birliği'nin çökmesi ardından yeni bir Rusya devletinin kurulmasına öncülük eden Rus lider Boris Yeltsin için bugün cenaze töreni yapılıyor.

Arşiv 25.04.2007, 12:50 25.04.2007, 12:56
Yeltsin'in cenaze töreni bugün yapılıyor

Yeltsinin cenazesi Moskova'nın merkezindeki Savyor Katedraline getirildi. Burada Yeltsin için dini tören düzenlendi. Kilise'deki cenazesi yakınları tarafından ziyaret ediliyor.

Yeltsin, ülkenin öndegelen isimlerin de yattığı Novodeviçi mezarlığında toprağa verilecek.

Photo

Yeltsin'in cenazesinin katafalka konduğu katedrali, dün ellerinde çiçekler ve mumlar taşıyan binlerce kişi ziyaret etti.

Sözkonusu katedral, 1930'larda dönemin yönetimi tarafından yıktırılmış, ancak 1990'larda, Yeltsin yönetimince, yeniden inşa edilmişti.

Karizmatik ama anı anına uymayan kişiliğiyle tanınan Boris Yeltsin, pazartesi günü 76 yaşında ölmüştü.

Rusya'ya, beklemediği bir özgürlük getiren Yeltsin, bununla birlikte, ortaya çıkan zayıf ve yolsuzluklarla örülü yönetim yüzünden, eleştirilere hedef olmuş, elde edilen özgürlüğün gerçek yararı sorgulanmaya başlamıştı.

Bugün Rusya'da ulusal yas ilan edildi.

Eski Rusya lideri Boris Yeltsin'in cenaze törenine ABD'nin eski Başkanlarından Bill Clinton ile George H.W. Bush, SSCB eski lideri Mihail Gorbaçof, İngiltere eski Başbakanı John Major, İngiltere Kraliyet Ailesi adına Prince Andrew, Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç, Nobel Barış Ödülü sahibi ve Polonya eski Cumhurbaşkanı Leh Walesa, Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, Almanya Cumhurbaşkanı Horst Koehler ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı devlet temsilcileri katılıor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?