Yemen birleşmenin 20. yılını buruk kutluyor

Yemen güney ve kuzeyin birleşmesinin 20. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Yemen birleşmenin 20. yılını buruk kutluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de buruk kutlama hazırlığı Husilerle kuzeyde yaşanan iç savaşın yaralarını sarmaya çalışan Yemen, Kaide tehlikesi gölgesininde birleşmesinin 20. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Güney ve Kuzey Yemen'in birleşmesinin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen, bu fakir ülke gerçek manada bir bütülük hala sağlanamadı. Güneyde yaşanan olaylar her geçen gün ülkeyi bölünmeye doğru sürüklüyor.

Ordu komutanlarına yapmış olduğu konuşmasında Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, ülkeyi bölmek, halk arasında fitne ve fesat çıkarmak isteyenlere asla izin vermeyeceklerini, ordunun bütün bu girişimleri çaydıracak güçte olduğunu söyledi. Körfez ülkeleri de Yemen'deki her hangi bir bölünmenin kendilerini olumsuz etkileyeceğini öngörüyor.

Körfez Araştırmalar Merkezi Başkanı Abdulaziz Sakr; 'Körfer Yardımlaşma Ülkeleri Yemen'de her hangi bir bölünmeyi asla kabul etmemektedir.' dedi.

Bazı uzmanlar, Yemen'in güneyin kuzeyden ayrılması ihtimalinden daha kötü bir senaryo ile karşı karşı kalındığını, güneyin de kendi için de ikiye bölünmesi tehlikesi bulunduğunu belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 08:09
banner53
YORUM EKLE

banner39