banner15

Yemen, Husilerin barış inisiyatifini reddetti

Yemen yönetimi, ülkenin kuzeyinde bağımsızlık isteyen Husilerin barış şartlarını reddetti.

Yemen, Husilerin barış inisiyatifini reddetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Yemen yönetimi, Husilerin ateşkes için sunduğu ve Yemen hükümetinin altı şartından beşini kabul ettiklerine dair açıklamayı reddetti.
 
Yemen hükümeti, ateşkes için Husilerin geri çekilmesini, oluşturdukları kontrol noktalarını terk etmelerini, kaçırılan yabancıların durumunun açıklanmasını, sivil ve askeri malzemelerin iade edilmesini, yönetimin yerel işlerine karışmamalarını ve Suudi Arabistan topraklarına saldırmamalarını şart koşmuştu.
 
Husi lider Abdulmelik Husi, hükümetin ileri sürdüğü şartlardan beşini kabul ettiklerini açıklamış, “ülkede kan akmasın ve memleketteki felaket ve soykırım son bulsun diye dörüncü kez ateşkes sonrasında hükümetin ilan ettiği beş şartı kabul ediyoruz” demişti.
 
Reuters’e göre Yemen hükümeti, önce Husilerin çatışmalara son vermelerini isterken Husiler önce hükümetin ateşkes başlatmasını istiyor, ayrıca Husiler Suudi Arabistan topraklarına saldırmama şartı konusunda herhangi bir beyanatta bulunmuyor.
 
Yemen hükümetinden bir yetkili ise Husilerin liderinin yaptığı açıklamanın medyaya dönük olduğunu ve safları yeniden sıklaştırma çabasının bir parçası olduğunu savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 19:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48