banner39

Yemen: İsyancı Zeydilerin lideri yaralandı

Hükümet, yönetime karşı savaşan grubun liderinin yaralandığını ileri sürüyor.

Arşiv 26.05.2008, 15:47 26.05.2008, 18:51
Yemen: İsyancı Zeydilerin lideri yaralandı


Hükümete karşı savaşan Yemenli Zeydilerin lideri Abdulmalik Huti'nin, ülkenin kuzeyindeki Saada bölgesinde hükümet kuvvetleri ile haftalarca devam eden şiddetli çatışmalarda yaralandığı veya öldüğü bildirildi.

Hükümet kaynakları Huti'nin yaralanmış veya ölmüş olabileceğini ileri sürerken direnişçi liderin yakınları ise bu iddiayı yalanladı. Hükümet kaynakları Huti'nin geçen hafta boyunca çatışmalara doğrudan katılmadığını ve bütün haberleşmenin yardımcısı Salih Habra üzerinde devam ettiğini belirttiler.

Katarlı arabulucular, hükümet kuvvetleri ve direnişçiler arasında geçen Haziran'dan beri devam eden çatışmalara son verebilmek için Mayıs başlarında Yemen'e gitti. Ancak herhangi bir gelişme kaydedilmeden döndüler ve Yemen geri dönüp dönmeyecekleri bilinmiyor.

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı bir konuşmada, Katar arabulucuğunda bir ateşkes anlaşmasına varılamamasından Huti'yi sorumlu tutmuş, hükümetin, yasa ve düzeni koruyacağını söylemişti.

Salih, "Bunlar birçok cinayet işlediler. Saada'daki camilerden birinde ibadet edenlere ne oldu? Hükümet ususal, anayasal ve yasal sorumluluklarını kanun hakimiyeti ve kamu düzeni için kullanacak. Aklı selim olunması çağrılarına cevap verilememesinden bu dış elemanlar sorumlu olacak" diye konuşmuştu.

Dağlık Saada bölgesinde, hükümet ve Huti'nin liderliğindeki kuvvetler arasında 2004'ten beri sık sık çatışmalar yaşanıyor. Huti kuvvetleri, Zeydiyye mezhebi mensuplarından oluşuyor.

Son büyük çatışma bir ay önce gerçekleşmişti. 2 Mayıs'ta bir cami önünde patlayan bombada, 15 kişi ölmüştü. Hükümet patlamadan Huti'yi ve ve bağlılarını sorumlu tuttu. Direnişçi lider ise iddiaları reddetti. Bu olayın üzerine hükümet direnişçilere karşı büyük bir saldırı operasyonu başlattı.

Yemenli yetkililer, direnişçilerin 1960'lara kadar olduğu gibi ülkede dini bir yönetim kurulmasını talep ettiğini ileri sürüyor. Zeydi okullar isteyen ve hükümetin ABD ile ittifak yapmasına karşı çıkan Huti taraftarları, köylerini hükümet baskılarına karşı koruduklarını savunuyor.

19 milyon nüfusa sahip Yemen'de çoğunluğu Sünni Müslümanlar oluşturuyor, geri kalanların büyük bir çoğunluğu ise Zeydi. Hükümet kuvvetleri ve Huti taraftarları arasında yaşanan çatışmalarda yüzlerce kişi öldü ve binlerce kişi evini terketti.

Yemen dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Petrol ve su kaynakları azalıyor. İşsizlik ve yolsuzluk ve Somalili göçmen sayısı artıyor.

Kaynak: Reuters

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?