banner39

Yemen'de gerginlik tırmanıyor

Yemen'de istihbarat binasına saldırının ardından gerginlik tırmandı.

Arşiv 22.06.2010, 17:35 22.06.2010, 17:35
Yemen'de gerginlik tırmanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Üç gün önce ülkenin güneyinde yer alan Aden şehrindeki istihbarat binasına düzenlenen saldırı esnasında 7'si ülke güvenlik güçlerinden olmak üzere, 11 kişinin öldüğü saldırının ardından Yemen'de gerginlik arttı.

Saldırıyı düzenleneyenlerin yakalanarak tutuklandığı şeklindeki haberlere rağmen, Yemen'de gerginlik devam ediyor. Ayrıca Dalig şehrinde bir karakola düzenlenen saldırıda ise iki yüksek düzeyli asker hayatını kaybetti.

Yemen Savunma Bakanlığı internet sitesinden konu ile ilgili yapılan açıklamada istihbarat binasına yapılan saldırıyı düzenleyene terör örgütünün lideri Gudil Muhammed Salih Naci'nin yakalandığı belirtildi.

Naci'nin El Kaide bağlantılı olduğu, 2009 yılı sonunda Yemen Merkez Bankasına saldırı düzenleyen grubun da liderliğini yaptığı belirtildi. O saldırıda 460 bin ABD Doları tutarındaki para bankadan alınmıştı. Yemen'in güneyinde ''Güney hareketi'' olarak bilinen muhalefet hareketi, kuzeyden ayrılmak için faaliyetlerde bulunuyor. Son günlerde ülkede terör olaylarında artış gözleniyor

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?