banner39

Yemen'de iç karışıklığın boyutu genişliyor

Yemen'de aylardır süren karışıklığa hükümet müdahalede yetersiz kalınca Arap Birliği ve Mısır harekete geçti.

Arşiv 05.10.2009, 18:25 06.10.2009, 11:04
Yemen'de iç karışıklığın boyutu genişliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen yönetiminin Kuzey'de Husilere karşı askeri harekatı 50 gündür sürerken, Güney Yemen'de de yönetim aleyhinde gösteriler başladı. Ülkenin topyekün bir savaşa sürüklenmesinden endişe eden Mısır ve Arap Biriği ise harekete geçti.


Yemen'in güney şehirlerinden Dalig'de bir grup silahlı geçen Çarşamba günü Aden yolu üzerinde barikat kurdu. Silahlı grubun güneyli ayrılıkçıların bayraklarını çekmesiyle başlayan gerginlik devam ediyor.

Yemen güvenlik güçleri olaya müdahale derek, 120 civarında oldukları belirlenen silahlı grup tarafından kurulan barikatları kaldırdı. Güvenlik güçlerinden kaçan silahlı şahısların Dalig şehrine bağlı Halemeyn ve El Merkule kasabalarına sığındıkları belirtildi.

Ülke güvenlik güçlerinin geçen çarşamba günkü sert tepkisini protesto eden halk ise sokaklara döküldü. Gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesiyle çıkan olaylarda iki kişi hayatını kaybetti, 19 kişi de yaralandı.

Olaylar sonrası Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebu Geyt ve İstihbarat Şefi Ömer Süleyman Yemen'e ani bir ziyarette bulunarak, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in mesajını Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e iletti. Önümüzdeki günlerde Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın da Yemen'i ziyaret etmesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (1)
ERSİN TEBRİZİ 12 yıl önce
İranlı abilerimizin eli sağolsun.Güya İslami bir devlet olan İran nerede kaşınacak bir yer varsa ivedilikle kaşıyorlar...
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?