Yemen'de iki gündür çatışmalar devam ediyor

Yemen'in Me'reb şehrinde iki gündür silahlı çatışma yaşanıyor.

Yemen'de iki gündür çatışmalar devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başkent Sanaa'nın kuzey doğusunda yer alan Me'reb ve Vadiyan şehirleri dün sabah saatlerinden itibaren, bölgedeki en büyük kabilelerden birisi olan Ubeyde kabilesi ve Yemen güvenlik güçleri arasındaki çatışmalara sahne oluyor.

Ubeyde Kabilesi mensuplarının bölgedeki askeri birimlere, bir elektrik santrallerine saldırılar düzenlediği, ayrıca hava kuvvetlerine bağlı bir askeri üssü basarak ele geçirmeye çalıştıkları ve Me'reb'teki Cumhurbaşkanlığı sarayına da ateş açtıkları belirtildi.

Olaylar, pazartesiyi salıya bağlayan 24-25 Mayıs gecesi, Yemen savaş uçaklarının Me'reb şehrine düzenledikleri bombarduman neticesinde, Ubeyde Kabilesine mensup Me'reb yerel meclisi genel başkanı Cabir bin Ali Şebvani ve dört arkadaşının hayatını kaybetmesinden sonra palak verdi. Yemen resmi makamları hava saldırısının ardından acil bir açıklama yaparak, uçakların El Kaide'ye karşı operasyon düzenlediğini bildirdi.

Ancak yine de çatışmaların başlaması engellenemedi. Ubeyde kabilesi saldırının Yemen savaş uçakları değil, Amerikan'nın pilotsuz casus uçakları aracılığıyla yapıldığını belirtiyor. Ötey yandan Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih tarafından Yemen'in birleşmesi yıl dönümü münasebetiyle çıkarılan özel afla 200 Husi, 97 de güneyli ayrılıkçıklara mensup toplam 297 kişi serbest bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 16:02
banner53
YORUM EKLE

banner39