banner15

Yemen’de Kaçırılan Diplomat İçin Pazarlık Sürüyor

Ancak rehinecilerle şu ana kadar yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alınamadığı belirtiliyor. Alman Dışişleri Bakanı Frank – Walter Steinmeier ise sabra ve zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Yemen’de kaçırılan eski Alman Diplomat Jürgen Chrobog ve ailes

Yemen’de Kaçırılan Diplomat İçin Pazarlık Sürüyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

 

Yemen’de kaçırılan eski Alman diplomat Jürgen Chrobog, eşi ve üç oğlunun kurtarılması için devam eden pazarlıklardan şu ana kadar sonuç alınamadı. Yemenli yetkililer, Chrobog Ailesi’ni kaçıran aşiret üyeleriyle yaptıkları görüşmelerde uzlaşmaya varamadıklarını belirttiler. Yemen’de tutuklu olan yakınlarının salıverilmesini isteyen aşiret üyeleri, aksi halde rehineleri serbest bırakmayacaklarını açıklamıştı.

Berlin’de oluşturulan kriz masasının başına geçen Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Chrobog ve ailesinin yılbaşından önce serbest bırakılacağı umudunu dile getirdi. Eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ile telefonda konuşan Almanya’nın San’a Büyükelçiliği yetkilileri, rehinelerin durumunun iyi olduğunu bildirdi. Yemen Hükümeti de Almanya’ya rehinelerin şiddet kullanmadan kurtarılması için çaba sarf ettiklerini kaydetti.  Chrobog, eşi ve üç oğlunu kaçıran aşiret, Aden’de tutuklu bulunan üyelerinin salıverilmesini talep ediyor.

Rehinelerin kurtarılması için Berlin de çabalarını sürdürüyor. Oluşturulan kriz masasıyla Yemenli yetkililerle sürekli temas halinde olan Alman Dışişleri Bakanlığı, rehinelerin durumunun iyi olduğunu ve yakında serbest bırakılmalarını umduklarını bildirdi. Tatilini yarıda kesen Dışişleri Bakanı Frank – Walter Steinmeier ise sabra ve zamana ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Bu yıl sona ermeden bir sonuç alınacağından eminiz“ diye konuştu.

Yemenli Yetkililer Sonuç Alamadı

Alman Basın Ajansı dpa’ya bilgi veren Yemenli yetkililer, henüz rehinecilerle bir sonuca ulaşamadıklarını, ancak pazarlıkların devam ettiğini söylediler. Chrobog Ailesi’nin kaçırıldığı Şabva Valisi Abdullah El Kadi ise görüşmelerin olumlu bir yönde sürdüğünü belirterek rehinelere iyi davradıldığını, ancak Yemen hükümetine karşı bir baskı aracı olarak kullanıldıklarını ifade etti.

Chrobog Ailesi’nı alıkoyan Yemenli El Abdullah aşireti ise hükümetten tutuklu bulunan yakınlarını serbest bırakılmasını istiyor. Fidye talebinde bulunmadıklarını, istedikleri tek şeyin tutuklu bulunan 5 akrabalarının serbest bırakılması olduğunu belirten aşiret üyelerinin, devam eden davayı başka bir mahkemeye devredilmesini de teklif ettikleri öne sürülüyor.

Chrobog, Yemen Hükümetinin Davetlisiydi

65 yaşındaki eski Alman diplomat Jürgen Chrobog, eşi ve 3 yetişkin oğluyla birlikte, Yemen hükümetinin davetlisi olarak Yemen’e gitmişti. Chroborg, Almanya’nın Birleşmiş Milletler, Washington ve Brüksel temsilciliklerinde görev aldı. Emekli büyükelçi Jürgen Chroborg, yurtdışında kaçırılan Alman vatandaşlarını kurtarmak için Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan kriz masalarına da başkanlık etti.

(DW)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48