banner39

Yemen'deki savaşta Amerikan parmağı

ABD, Suudi Arabistan'ın bombaladığı Yemen'e, eğitim amacıyla, özel kuvvet gönderdi

Arşiv 15.12.2009, 08:20 15.12.2009, 13:38
Yemen'deki savaşta Amerikan parmağı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yemen ordusu ve Suudi Arabistan'ın, Şii Husiler'e yönelik saldırıları sürerken, ABD özel kuvvetlerini 'eğitim amacıyla' Yemen'e gönderdi

Yemen'de İran'ın desteklediği iddia edilen Şii Husilere yönelik kanlı operasyonların bölgesel bir çatışmaya dönüşeceği endişelerinin arttığı bir dönemde, ABD ordusu özel kuvvetlerini Yemen'e gönderdi.

İngiliz gazetesi Telegraph'a konuşan Amerikalı yetkililer, iç çatışmalar ve siyasi istikrarsızlıkla sarsılan Yemen'in "El Kaide için bir üs haline geleceği endişesiyle" bu kararın alındığını öne sürdüler.

Yetkililere göre, "Pakistan ve Afganistan'daki operasyonlarda ağır darbe alan terör şebekeleri, Yemen'i güvenli bir liman olarak görüyor." 

Başkent Sana'ya gönderilen askerlerin, Yemen ordusunu, El Kaide'den kaynaklanacak tehditlere karşı eğitecekleri belirtildi.

"ASIL HEDEF İRAN"

Husilere yönelik operasyona katılarak Yemen'in sınır bölgelerini ağır bombardıman altında tutan Suudi Arabistan, Yemen topraklarında kara harekatına başlarken, Umman, terörist geçişlerine engel olmak için Yemen kıyılarındaki askeri varlığını arttıracağını açıkldı.

Bazı uzmanlar ise ABD ve Körfez ülkelerinin El Kaide tehdidinin arttığı gerekçesiyle bölgeye askeri yığınak yapmasının, İran'a karşı yürütülen 'gizli savaşın' parçası olduğunu iddia etti. Yemen Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanı Muhammed El Anisi, "Asıl tehdit El Kaide değil İran. Tahran'ın Husilere yardım ettiğine dair işaretler var" dedi.

ABD savaş uçakları Yemen'i bombalıyor!

Öte yandan, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı İbrahim Karagül de bugünkü yazısında, Yemen'de yaşanan savaşın artık bir iç savaştan çıktığını ve bölgesel bir savaşa döndüğünü ifade etti.

Karagül, "Bölgeye gönderilen ABD güçleri, görünüşte Yemen birliklerini eğitecek ve El Kaide'ye karşı operasyonlar yapacak! Ama olayın aslı hiç de öyle görünmüyor. ABD bizzat savaşa dahil olmuş durumda. Belki de Yemen'i, Sudan'dan daha önce parçalayacaklar" yazdı.

Karagül'ün yazısı için tıklayın.. 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?