banner15

Yemen'in güneyinde toplu isyan çağrısı yapıldı

Yemen'de Güney Hareketi, ülkenin güneyinde toplu isyan yapılması çağrısında bulundu.

Yemen'in güneyinde toplu isyan çağrısı yapıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bir güneyli isyancının polis tarafından öldürülmesinin ardından Güney Hareketi tarafından dün Lahc Şehrinde protesto gösterileri yapıldı.

Güney Hareketi yöneticileri Güney Yemenlileri toplu isyana çağırdı. Hableyn Şehrinde ise bir grup gösterici Güney Yemen'de bağımsızlık ilan ederek, Güney Yemen Devletinin tekrar kurulduğunu iddia etti. Göstericiler Salim El Bayd'ın güneyin cumhurbaşkanı olduğunu da söyledi.

Öte yandan Yemenli yetkililerin ifade ettiğine göre, cumartesi günü Cagde şehrinde meydana gelen silahlı saldırıda bir asker hayatını kaybetti. Diğer bir askeri birimde meydana gelen çatışmada ise 4 askerin yaralandığı belirtildi.

El Mahfed şehri emniyet müdürü Halid el Ceradiye'nin otomobiline de silahlı saldırıda bulunulduğu, korumların karşılık vermesi üzerine saldırganların kaçtığı bildirildi.

Güneyli ayrılıkçıların lideri olarak bilinen Tahir Tammah ise bir internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, güneyli siyasi tutukluların 48 saat içerisinde serbest bırakılmaması halinde, ellerinde bulunan iki askerin öldürüleceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 17:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35