banner39

Yeni Amerikan Raporu Irak’ı 5 Eyalete Bölmeyi Öneriyor

Ortadoğu ve Irak Uzmanı David L.Phillips'in hazırladığı raporda, Irak'ın 5 veya 6 eyalete bölünmesi üzerinde durulurken Kürtleri bağımsızlık, Sünnileri ise kontrol kurma hayallerinden vaz geçmeye çağrısında bulunuyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yeni Amerikan Raporu Irak’ı 5 Eyalete Bölmeyi Öneriyor

Halil Çelik /

İslam Dünyası

 

Amerikalı akademisyen David L. Phillips’in hazırladığı yeni rapor, Iraklılara kendi işlerini idare etmeleri bağlamında daha fazla Irak’ın tek bir ulusal hükümete bağlı ayrı ayrı beş veya altı eyalete bölünmesi önerisinde bulundu. Bağımsız araştırma merkezi Amerikan dış ilişkiler konseyinde uzman Phillips’in hazırladığı rapor, bölünmenin etnik değil coğrafik temel üzerine kurulması  ve Bağdat’ın bu eyaletler içinde yer alması gerektiğini ifade ediyor.

 

Ortadoğu ve Irak uzmanı Phillips, 50 sayfalık ‘Irak’ta yönetim bölüşümü’ adlı raporunda şu ifadelere yer veriyor: ‘ 30 Ocaktaki Irak seçimleri ülke tarihinde bir ayrım noktasıydı ancak demokrasi sadece seçimlerden ibaret olmayıp kurumlar aracılığıyla siyasi yönetimin dağılımı ve hesap vermeye uygun yönetimi temin edecek yasalarla ilgilidir. Yeni Irak’ta Irak eyaletlerinin merkezi hükümete açıkça bağlı olmayan işleri kontrollerinde bulundurmaları gerekir’

 

Amerikan hükümeti eski danışmanlarından olan Phillips, ülkenin Şii nüfusun yoğun olduğu güney ve orta bölgelerindeki dokuz kentten 2 veya 3 eyalet, Sünnilerin yoğunlukta olduğu orta ve batı bölgelerindeki 4 kentten 1 eyalet oluşturulmasını öneriyor. Ayrıca  Kürt çoğunluğun bulunduğu Irak’ın kuzey batısında ise 3 kentten 1 eyalet oluşturulacak. 

 

Raporun yakında Arapça’ya çevrilerek Irak hükümetine ve parlamentoya dağıtılması planlanıyor. Daha önceleri de Irak’ın eyaletlere bölünmesine dair benzer bir  önerisi sunulmuş ancak öneri etnik ve mezhebi ayırım konusunda kafada bir çok soru işaretleri oluşturmuş ve ülkenin korkunç derecedeki petrol zenginliğinin nasıl dağıtılacağı konusunu askıda bırakmıştı. 

 

Philips raporunda bu konuya da değinerek ulusal hükümetin petrol aidatlarının bir kısmını elinde bulundurması önerisinde bulunuyor ancak eyaletler arasındaki dengenin nüfus esasına göre sağlanması gerektiğinin altını çiziyor. Ayrıca ulusal hükümetin, dış işleri, dış ticaret, sınırların kontrolü, gümrükler, vergiler, para politikası, paranın basımı, alt yapının geliştirilmesi ve silahlı kuvvetler konularında sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Rapor şöyle devam ediyor: ‘ Bu öneri gerçekleşene kadar zor kararlar alınması gerekli. Şii Araplar İslam şeriatını yasamanın tek kaynağı kılma talebinden vazgeçmeli ve Sünni Arapların Irak kurumlarında tahakküm kurmanın güçlerinde olmadığını kabul etmesi gerekiyor. Iraklı Kürtler bağımsızlık ve Kerkük üzerinde kontrol kurma hayallerinden vazgeçmeliler. Iraklı Türkmenler, Kildaniler ve Aşuriler Arap ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu Irak eyaletleri içinde yaşadıklarını idrak etmeli’

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?