banner39

Yeni Anayasa Ülkeyi İç Savaşa Götürebilir

Iraklı aydınlara göre yeni anayasa ülkeyi iç savaşa götürebilir. American Enterprise Institute adlı muhafazakar eğilimli düşünce kuruluşunun Washington'da düzenlediği Irak panelinde konuşan Celal Talabani'nin oğlu Kubad, ''Kürtler, kendilerini

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yeni Anayasa Ülkeyi İç Savaşa Götürebilir

Irak'ta Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesini destekleyen 2 Şii Arap aydın, yeni hazırlanan Irak anayasasının ülkede iç savaşa yol açabileceği uyarısında bulunurken, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) Washington Temsilcisi Kubad Talabani, Kürtlerin kendilerini hiçbir zaman Iraklı olarak hissetmediklerini söyledi. American Enterprise Institute adlı muhafazakar eğilimli düşünce kuruluşunun Washington'da düzenlediği Irak panelinde, yeni anayasa ve ülkede öngörülen federal yapı tartışıldı.
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin oğlu ve IKYB'nin Washington temsilcisi Kubad Talabani, Irak'ta merkezi hükümetin geçen geçmiş yıllarda  etnik gruplarla mezheplerin ihtiyaç ve isteklerini karşılayamadığını ileri sürerek, insanların güvensiz hissetmeleri yüzünden kendilerini önce Sünni, Şii veya Kürt olarak tanımladıklarını söyledi. Talabani, ''Kürtler, kendilerini hiçbir zaman Iraklı olarak hissetmedi'' dedi. Irak'ta yetkilerin merkezden uzaklaştırılmasını savunan Kubad Talabani, yeni anayasanın kabul edilmesi gerektiğini, bunun alternatifinin kaos olacağını kaydetti.
Panelde konuşan Irak anayasa komisyonu üyesi Muntir el Fadıl da Iraklı Kürtlerin kendi geleceklerini belirleme hakları olmadıkça tam barışın sağlanamayacağını iddia etti. Panele katılan Şii asıllı 2 aydın ise, yeni anayasanın çok büyük tehlikeler içerdiğini öne sürdü. Irak'ın Washington Büyükelçiliği için aday gösterilen ancak daha sonra adaylığı geri çekilen Rend Rahim, 15 Ekim'de referanduma sunulacak olan yeni anayasa çerçevesinde Irak'ta merkezi hükümetin elinde hemen hemen hiç kayda değer yetki bulunmayacağına ve bütün önemli yetkilerin bölgesel yönetimlere kalacağına işaret ederek, bununsakıncalarını anlattı. Rahim, ''Anayasaya göre merkezi yasalarla federal bir bölgenin yasaları arasında uyuşmazlık olması durumunda bölgesel yasaların geçerli olması öngörülüyor'' dedi.
   
Kenan Makiye: Irak'ta iç savaş çıkabilir

Irak asıllı üniversite öğretim üyesi Kenan Makiye de Saddam Hüseyin rejiminin ardından, Irak'ta etnik ve mezhepsel ayrımları aşabilen bir yapının kurulamadığını belirterek, bu açıdan büyük sakıncalar içeren yeni anayasanın ülkeyi iç savaşa götürebileceğini anlattı. Makiye, ''Ülkede direniş hareketine yol açan hatalar giderilmeden başarılı bir anayasa hazırlanamazdı. Mevcut anayasa taslağı, temelde istikrarsızlığa yol açıcı bir belge, başarılı olamaz. Ayrıca savaştan sonra Irak ordusunun dağıtılması büyük hataydı. Bu arada, Saddam'ın Baas Partisi'nin gücü de hesaplanamadı'' diye konuştu. Rahim ve Makiye, savaş öncesinde Saddam rejiminin devrilmesinde ABD yönetimine en fazla destek veren ve ülke dışında yaşayan aydınlar arasında sayılıyordu.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü