banner39

'Yeni bir Dink cinayeti' Sivas'ta önlendi

Sivas'ta 12 kişinin gözaltına alınmasının ardında Ermeni temsilcisine suikast planı ortaya çıktı.

Arşiv 07.01.2009, 20:39 07.01.2009, 22:54
'Yeni bir Dink cinayeti' Sivas'ta önlendiSivas'ta ''Ergenekon soruşturması'' kapsamında gözaltına alınan 12 kişinin sorgusunun sürdüğü bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sabahın erken saatlerinde yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan, aralarında daha önceki yıllarda Sivas Ülkü Ocakları Başkanlığı görevini de yürüttükleri belirtilen O.B. ve B.Ç. ile Cumhuriyet Üniversitesinde görevli öğretim üyesi M.A'nın da bulunduğu 12 kişinin Emniyetteki sorgusu sürüyor.

Gözaltına alınanlar arasında kent esnafından İ.B. de bulunuyor. İ.B'nin de O.B. ve B.Ç. ile bir dönem birlikte Ülkü Ocağında çalışmalara katıldığı, ismi öğrenilemeyen 8 kişinin de bu 4 kişi ile irtibat halinde olduğu öğrenildi.

Operasyon kapsamında, gözaltına alınan O.B. ve B.Ç'nin evlerinde yapılan aramalarda eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ile birlikte çekilmiş fotoğraflarının da ele geçirildiği belirtildi.

Gözaltına alınan zanlılardan bazılarının Sivas Ermeni cemaati temsilcisine suikast yapmayı planladıkları iddia edilirken, Sivas, Kayseri ve Erzincan bölgesinde faaliyet yürüten cemaat temsilcisinin, son 2 aydır iş yerinde ve evinde sürekli sivil polis ekiplerinin koruması altında olduğu öğrenildi.

Polisin zanlılara yönelik yaptığı teknik takip sonucunda, cemaat temsilcisinin sürekli yer değiştirmesinin sağlandığı, böylece geçen Kurban Bayramı'nda gerçekleştirilmesi düşünülen suikast planının bozulduğu ve olası bir saldırının teknik takip ve koruma önlemi sayesinde önlendiği ifade edildi.

Toplam 12 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 2 el bombası, bir ''kalem silah'', çok sayıda ruhsatsız av tüfeği, kesici aletler, 36 mermi ve bol miktarda dijital materyal ele geçirilmişti.

Sivas Valisi Veysel Dalmaz da operasyon başında yaptığı açıklamada, zanlıların, Türkiye'de ses getirecek suikastler planladıklarını söylemişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?