banner39

Yeni bir eğitim ayıbı, engellilere engel oldular

Yabancı özel okullar, 31 Mayıs'ta yapılacak sınavlara engelli öğrenci almayacaklarını açıkladı.

Arşiv 01.04.2009, 22:12 02.04.2009, 05:34
Yeni bir eğitim ayıbı, engellilere engel oldular

Yabancı özel okullar, gerekli altyapıya sahip olmadıklarını gerekçe göstererek, 31 Mayıs"ta yapılacak sınavlara engelli öğrenci almayacaklarını açıkladı. Alınan karar, başta Anayasa olmak üzere her türlü yasaya aykırı. Veliler kadar, Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu da tepkili: "Anlaşılır gibi değil."

ÖZEL Yabancı Ortaöğretim Okulları Sınav Yürütme Kurulu, 31 Mayıs"ta yapılacak sınava engelli öğrencilerin alınmayacağını duyurdu. 20 Mart"ta sona eren başvuru süresinden iki gün önce yapılan açıklamada, "Okullarımızda özel eğitim alması gereken öğrenciler ile bedensel engelli öğrencilere hizmet verme olanağımız bulunmamaktadır. Bu nedenle 31 Mayıs 2009 tarihinde yapılacak olan Özel Yabancı Ortaöğretim Okullarına Giriş Sınavı sonucunda bu tür öğrencilerin kaydı yapılmayacağından, bu öğrenciler sınava dâhil edilemeyecektir" denildi.

"Dava açacağız"

Kurulun bu kararını son anda internet"ten öğrenen ve bu nedenle mağdur olan binlerce engelli öğrenci velisi ilk şaşkınlığı üzerinden attıktan sonra yasal yollara başvurmaya başladı. Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Nezih Çıngır, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"MEB Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği"nde, Özürlüler Kanunu"nda ve Anayasa"nın 42"nci maddesinde de bireylerin her ne sebeple olursa olsun eğitim haklarının engellenemeyeceği belirtiliyor. Hakkımızı dava açarak arayacağız. Sınavı iptal ettireceğiz. Sınav başvuru kılavuzunda da özürlü öğrencilerin sınava katılabileceği belirtilmişken, sadece Sınav Yürütme Kurulu kararı ile değiştirilmesi hukuka aykırıdır."

"Bunalıma girmesinler"

Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Tülin Büyükalkan ise yasak kararını savunurken, "Engelli çocuklar bunalıma girmesin diye böyle bir karar aldık" dedi. Büyükalkan, şöyle konuştu:

"Engelli çocuklar zarar görmesin diye böyle bir karar aldık. Engelliler için devlet okulları daha çok imkân taşıyor. Devlet okuluna giden bir engelli orada yapamazsa başka bir okula gidebilir. Ama bizim programlarımız değişik olduğu için bizden giden öğrenci gittiği okula zor adapte olur. Okullarımızda özel muameleye ihtiyaç duyan öğrencilere eğitim verecek tesis yok. Bu da o çocuklara zarar olur."

İşte engellilere engel koyan okullar

Alman Lisesi

Amerikan Robert Lisesi

Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Saint-Joseph Fransız Lisesi

İtalyan Lisesi

İzmir Amerikan Koleji

İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi

Saint-Benoit Fransız Lisesi

Saint- Michel Fransız Lisesi

Sainte- Pulcherie Fransız Lisesi

Sankt Georg Avusturya Lisesi

Sankt Georg Avusturya Ticaret Lisesi

Tarsus Amerikan Koleji

Üsküdar Amerikan Lisesi

ÖZEL OKULLAR BİRLİĞİ BAŞKANI RÜSTEM EYÜBOĞLU

Anlaşılır gibi değil

Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu, yabancı özel okulların böyle bir karar almasını garip karşıladığını belirterek şunları söyledi: "Biz 15 sene boyunca bu sınavları yaptık. Ama hiç böyle bir yasağa başvurmadık. Tam tersine, engelli çocuklarımıza ayrıcalık tanıdık ve özel muamele gösterdik. Anlaşılır gibi değil."

Kaynak: Haberler.com

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?