Yeni Bir Filistin'e Doğru

Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Akdeniz ve Doğu Evi Filistin uzmanı Jean-François Legrain, Filistin'de bugün yapılacak seçimlerle politik sahnede bir altüst oluşa gidildiğini söyledi. Fransız gazetesi Liberation’un Filistin uzmanı Jean-François Legrai

Yeni Bir Filistin'e Doğru

Legrain, on yıl aradan sonra yapılan ilk genel seçimlerde Hamas’ın kazanacağı yada önemli oranda sandalye elde edeceğini belirterek, politik sahnede bir alt-üst oluş yaşanacağını kaydetti. Buradaki sorunun yasama ve yürütme alanlarına islamistlerin girişi olduğunu kaydeden Legrain, ancak yürütme gücüne katılmaları ile birlikte İsrail ile barış görüşmelerinde rol alıp almayacakları konusunda bir oybirliği olmadığına dikkat çekti. Legrain sonuçta İsrail’in ‘’defakto’’ olarak tanınacağına işaret etti.

ABD ve Avrupa çelişki içinde

Legrain, Hamas ile El-Fetih arasında belirlenecek iktidar için kullanılacak oyların politik veya adaya göre olacağının öngörülebileceğini belirtiyor. Zira, devleti olmayan, ‘’direkt veya endirekt işgal altında’’ yaşayan Filistin toplumunun özgünlüğü dikkate alındığında seçimin galibinin kim olacağının pek kesin olmasığını söyledi. Legrain bu konuda yapılan anketlere değer vermediğini belirtti.

Legrain, Hamas’ın desteğini, eskiye dayanan geçmişi, aşırı kararsız bir ortamda hayırsever ve sosyal ağını genişletmesine bağlayarak, ‘’bu ağlar sayesinde islamistler sağlık, eğitim vb. konularda taleplere cevap olmayı bildiler. Hamas aynı zamanda Filistinlileri ulusal kimliğinin korunması konusuda, özellikle dini olarak, kendisini daha iyi gösterdi. Hamas ayrıca, El-Fetih’in Oslo görüşmelerinden bu yana Filistin Devlet’ini kuramayan politikasındaki başarısızlığı ve içte yükselen tansiyonundan faydalandı.’’ dedi.

‘’Amerika ve Avrupa Hamas’ı içeren bir Filistin hükümetini desteklemeyecekleri açıklamasında bulundu...’’ sorusuna Legrain, ‘’Mahmud Abbas’ın açık bir şekilde seçimlerden çıkacak sonuçlara saygı gösterceği açıklamasına karşı, Amerikalılar ve Avrupalılar bu tür deklerasyonlarla onun ayağına kurşun sıkıyor. Onlar demokrasini gerekliliği ve seçimlerden çıkacak yürütme arasında tam bir çelişki içerisindeler’’ diye konuştu.

 

Filistinliler sandık başında 
 
Filistinliler on yıl aradan sonra bugün ilk kez genel seçimler için sandık başına gitti. Son anketlerde Hamas ve El-Fetih başa baş gidiyordu. Batı Şeria ve Gaze Şeridi’nde seçim büroları yerel saatle 7.00’de açıldı. Sandıkları saat 19.00’da kapanacak. Hamas ve El-Fetih Filistin parlementosundaki 132 sandalyenin çoğunluğunu almak için yarışacaklar. Seçimlerden önce yapılan son anketler Hamas ile El-Fetih’in başa baş gittiğini gösteriyordu. Bu arada Hamas lideri İsmail Haniyeh Gaze’de oy kullandığı sıra, seçimlerden sonra hareketinin silahsızlanmayacağını açıkladı. Bugün toplam 1008 büro oy kullanmak için açıldı. Bunların 254’ü Gaze’de 754 ise Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te bulunuyor. Her üç bölgede yaşayan 3,5 milyon Filistinli’den 1,73 milyonu oy kullanma yaşında. Ancak seçmen kaydı yapanların sayısı 1,3 milyon kişi. Oy kullanma işlemi boyunca 1700 İsrail polisi Kudüs’te seçmenlerin geliş-gidişlerinin güvenliğini sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12