banner39

Yeni bir kül dalgası yolda

İzlanda'daki volkandan kaynaklanan kül bulutu nedeniyle Norveç hava sahasını yeniden kapattı, bulutların yayıldığı öne sürüldü.

Arşiv 20.04.2010, 11:09 20.04.2010, 12:28
Yeni bir kül dalgası yolda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'yı yeni bir kül dalgası korkusu sardı. İzlanda'daki volkandan kaynaklanan kül bulutu nedeniyle Norveç hava sahasını yeniden kapattı.

İngiltere üzerine yeni bir kül bulutu yerleşti. Norveç sivil havacılık (Avinor) yetkilileri,Norveç, İzlanda'daki volkandan kaynaklanan kül bulutu nedeniyle güneybatı hava sahasının yeniden kapatılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

İzlanda’daki Eyjafjallajokull yanardağındaki patlamaların Pazartesi günü yeniden güçlenmesiyle ortaya çıkan kül bulutu bu sefer de İngiltere’ye yöneldi ve ülkedeki hava trafiği için yeni bir tehdit oluşturabileceği belirtildi.

İngiltere sivil havacılık makamı NATS'dan yapılan yazılı açıklamada “Elimizdeki son bilgilere göre durum bazı bölgelerde kötüleşiyor” denildi. Açıklama, Avrupa genelindeki hava trafik yetkililerinin Salı günü hava sahasının bazı noktalarının uçuşlara açılacağını duyurmasının ardından geldi. Bu duyuru Atlas Okyanusu’nun iki yakasında mahsur kalan milyonlarca yolcu için umut ışığı olsa da yanardağın 4.5 kilometre yüksekliğe püskürttüğü küller bir kez daha sıkıntı yarattı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?