banner39

Yeni Danıştay Başkanından ilk mesaj

Bugün seçilen yeni Danıştay Başkanı Mustafa Birden ilk bildirisini de yayımladı.

Arşiv 28.05.2008, 17:10 28.05.2008, 17:11
Yeni Danıştay Başkanından ilk mesaj

Danıştay Başkanlığı'na seçilen 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, seçimin ardından başkanlık makamı odasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Danıştay Başkanlığı'na seçilen 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, ''Ulu Önder Atatürk'ün ilke ve devrimleri yegane rehberimizdir'' dedi.

Birden, seçimin ardından başkanlık makamı odasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hazırladığı bildiriyi okuyan Birden, tek amacı, hukukun üstünlüğünü hakim kılmak ve hukuk devleti idealini gerçekleştirmek olan Danıştay'ın dün olduğu gibi bugün de başta Danıştay meslek mensupları olmak üzere hakimleri, savcıları ve tüm çalışanlarıyla birlikte kutsal yargı görevini büyük bir özveri ve fedakarlık içerisinde sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

''Ulu Önder Atatürk'ün ilke ve devrimleri yegane rehberimizdir'' diyen Birden, milleti adına yargı yetkisini kullanan Danıştay'ı ve onun mensuplarını yücelten en büyük gücün yüce Türk ulusunun sevgi ve güveni olduğunu kaydetti. Birden, ''Danıştay, bu güven ve sevgiye dayalı olarak adalet dağıtma görevini aynı azim ve kararlılıkla sürdürecektir. Milletimize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum'' dedi.

''OLMUŞ, GEÇMİŞ BİR OLAYDIR''

Birden, bir gazetecinin, Danıştay'a yapılan silahlı saldırıda ağır yaralandığını hatırlatarak duygularını sorması üzerine, ''Olmuş, geçmiş bir olaydır. İnsanlara, topluma dostluk ve sevgiyle yaklaşınca her şey halloluyor'' karşılığını verdi.

Mustafa Birden, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisinin ardından Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile görüştüğünü hatırlatılarak, ''Sizi de arayacak. Katılacak mısınız?'' demesi üzerine, ''Şimdi bu konulara hiç girmeyelim. Cumhurbaşkanımızdan bir davet gelmedi. Daha sonra kurullarımız var. Ona göre bir şey yaparız'' dedi.

Danıştay Başkanlığı için yapılan seçimlerin önceki yıllara göre kısa sürdüğünün anımsatılması üzerine de Birden, seçime 4 kişinin girdiğini, 4 adayın da Danıştay'da 35-40 yıllık hizmeti bulunduğunu söyledi. Kendisinin de Danıştay'da 37 yıllık hizmetinin olduğunu belirten Birden, şöyle konuştu:

''Geçmişteki görevlerimiz, Danıştay Genel Kurulu'nun tercihi, hangi arkadaşımız olursa olsun aynı kararlılıkla, aynı duyguları paylaşarak milletimize, Danıştayımıza hizmet edecektir. Genel kurul beni takdir etti, seçti. Bu nedenle burada hangi arkadaşımız olursa olsun aynı duygularla biz bu hizmeti yıllardır yapıyoruz. Bizden sonra gelecekler de aynı duygularla yapacaktır. Bunun için geçmiş olaylarla bunları irtibatlandırmıyoruz. Bir seçimdir, geçmiş hizmetlerimize göre diğer arkadaşlarım da olabilirdi. Biz de aynı güçle ona yardımcı olurduk. Şu anda Danıştay Genel Kurulu beni seçti. Arkadaşlarımla hep birlikte Danıştayımıza, milletimize çok faydalı hizmet veren bu kurumu yüceltmeye elimizden geldiğince gayret edeceğiz.''


Kaynak: AA


banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?