Yeni İngiliz hükümetine şok: Hazinede para yok

İngiliz Hazine Bakanı'na gönderilen mektup yeni hükümeti bekleyen sıkıntıları özetledi: 'Korkarım para kalmadı'

Yeni İngiliz hükümetine şok: Hazinede para yok

 

Yeni Hazine Bakanı David Laws'ın göreve başladığı gün ofisinde selefi Liam Byrne tarafından yazılan bu mektubu bulduğu ortaya çıktı.

BBC'nin haberine göre, İngiltere'de geçen hafta göreve başlayan yeni hükümeti bekleyen zorluklar, bu bir cümlelik mektupla özetlendi: "Sevgili Hazine Bakanı. Korkarım hiç para kalmadı".

David Laws ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "Mektubu bulduğumda, eski bakanın bana önümüzdeki aylarda yapmam gerekenlerle ilgili olarak tavsiyelerde bulunacağımı ummuştum. Ancak maalesef mektubu açtığımda, bir cümlelik bir ifadeyle karşılaştım. Dürüstçe yazılmış bir mektuptu ancak ben daha yararlı bir tavsiye beklerdim" dedi.

Liam Byrne ise mektubun sadece bir şaka olduğunu söyledi.

İngiltere'de iktidarı kaybeden İşçi Partisi üyesi Liam Byrne, "Umarım, David Laws'ın espri anlayışı, koalisyon protokolünün bir diğer kaybı değildir" diye konuştu.

Ülkede 6 Mayıs'taki genel seçim sonrası, Muhafazakar Parti'yle Liberal Demokrat Parti koalisyon hükümeti kurmuştu.

Hükümet öncelikle, ülkenin rekor düzeydeki bütçe açığını hızla azaltma sözü vermişti. Bu amaçla hazırlanan olağanüstü bütçe, 22 Haziran'da kamuoyuna açıklanacak.

İngiltere ekonomisinin resesyonda olduğu bir buçuk yıl boyunca yaklaşık 1 milyon 300 bin kişinin işten çıkarıldığı sanılıyor.

Ülkenin bütçe açığı 163 milyar sterlin ve bu rakam İngiltere'nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'sın yaklaşık yüzde 12'sine tekabül ediyor.

Koalisyon hükümeti bütçe açığını azaltma amacıyla kamu harcamalarını bu yıl yaklaşık 6 milyar sterlin azaltacak. İngiltere'de 13 yıl iktidarda olan ve son seçimi kaybeden İşçi Partisi ise bu yıl kamu harcamalarının azaltılmasına karşı çıkmıştı.

Kaynak: BBC

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 07:22
banner53
YORUM EKLE

banner39