banner39

'Yeni kutuplaşmaya tahammül yok'

Pakistan'a giden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İslam Dünyasının yeni bir kutuplaşmaya tahammülü olmadığını belirtertti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Yeni kutuplaşmaya tahammül yok'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Pakistan'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, İslam dünyasının yeni bir kutuplaşmaya tahammülü olmadığını belirterek, Pakistan görüşmesinin kutuplaşma yarattığı eleştirilerine yanıt verdi.

Pakistan ve Afganistan ziyaretleri öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Pakistan'da Orta Doğu konusunda yapacakları görüşmelerin, sorunların çözüme kavuşturulması bakımından elverişli bir ortam yaratacağına inandıklarını söyledi.

Gül, "Bu konularda önemli bölge ülkelerinin gidererek daha fazla sorumluluk üstlenmeye hazır olduklarını görmekten de memnuniyet duyuyorum" dedi.

"PAKİSTAN'DA ARAP BARIŞ PLANI DESTEKLENECEK"

Abdullah Gül, Pakistan'da yapılan toplantıya İran ve Suriye'nin katılmaması ve bu nedenle yapılan eleştirilerin hatırlatılması üzerine de "İslam dünyası içinde yeni bir kutuplaşmaya Müslümanların tahammülü yoktur, dolayısıyla böyle bir şey söz konusu değildir. (Pakistan'daki) bu toplantıda Arap Barış Planı desteklenecektir. Zaten Suriye Arap Barış Planının bir parçasıdır bildiğiniz gibi" diye konuştu.

Pakistan buluşmasının Mekke deklerasyonu ardından bütün bunlara yeni bir destek vermek ve bütün İslam dünyasında Filistin sorunun çözümüne daha çok katkı sağlamaları temin etmek için başlatılmış bir inisiyatif bir davet olduğunu kaydeden Gül, Türkiye olarak bu davete katıldıklarını söyledi.

Gül, "Şu da bir gerçektir ki Filistin-İsrail meselesindeki olumlu gelişmelerin, diğer problemlerde çok olumlu katkıları olacaktır. Bazıları bunun çok farkında değil ama biz çok farkındayız. Buradaki olumlu bir gelişme, Irak konusunda ve diğer her konudaki problemlere olumlu bir katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

PAKİSTAN ARDINDAN AFGANİSTAN'A GİDECEK

Pakistan ziyaretinin ardından Afganistan'a geçeceğini hatırlatan Gül, Türkiye'nin Afganistan'da birçok hizmetleri olduğunu söyledi. Abdullah Gül, Türkiye'nin ISAF'ın komutanlığını yaptığını ve önümüzdeki dönemde de Kabil'in güvenlik sorumluluğunu üstleneceğini hatırlattı.

Gül ayrıca kurulan hastane ve okullarda Türkiye'nin binlerce Afgan'ı tedavi ettiğini ve eğittiğini kaydetti. Gül, "Afganistan'da sadece askeri değil sosyal açıdan da Afganların yanında olduğumuzu gösteriyoruz" dedi.

"FİLİSTİNLİLER DAYANIŞMAYI GÖSTERDİ"

Filistin'de El Fetih ve Hamas arasında varılan uzlaşıyla ilgili olarak da Filistinlilerin kendi içlerinde dayanışmayı gösterdiklerini kaydeden Gül, "Mahmut Abbas ve Hamas tarafı, Haniye, Meşal hepsi bir araya geldiler ve Filistin davası için bölünmenin ne kadar tehlikeli olduğunu gördüler. Dolayısıyla beraber bir mutabakata vardılar. Biz bunu destekledik. Ümit ediyoruz ki bu, bölgede kalıcı bir barışa yol açar. Bölgede iki devletin yanyana barış içerisinde yaşamasından başka yol yoktur" diye konuştu.

Gül, Filistin'in kendi toprakları üzerinde Filistin bağımsız devletinin kurulmasının da şart olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Gül, burada bir çok planların olduğunu, önemli olanın ise yapıcı olmak ama bir taraftan da adaletli bir barışa ulaşmak olduğunu söyledi.

İsrail tarafının bir mesajı olup olmadığının sorulması üzerine de Gül, "İsrailliler de Filistinler arasındaki çatışmadan memnun olmadıklarını, bunu kendilerine bir fayda getirmeyeceğini, dolayısıyla bu çatışmaların bitmesinin doğru ve iyi olduğunu bize söylediler. Biz de onlara tüm bunlara yardımcı olmalar gerektiğini söyledik" dedi.

"IRAK'TA HERKESLE GÖRÜŞÜYORUZ"

Gül, Kuzey Irak yetkilileriyle görüşme konusunda sorulan bir soru üzerine de "Biz Irak'taki herkesle görüşüyoruz. Ne zaman Türkiye'nin çıkarına herhangi bir görüşmede fayda görürsek veyahut da Irak'ı istikrara kavuşturmakta fayda görürsek, Irak'taki problemlerin çözümüne, diplomatik ve siyasi yoldan çözüm bulma gayretlerimiz devam edecektir" şeklinde yanıt verdi.

(ANKA) (Ankara Haber Ajansı)

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?