banner15

Yeni Malcolm X Dhoruba

Yeni Malcolm X gözüyle bakılan ABD asıllı Dhoruba, "Küresel dengeleri değiştirecek tek ülke Türkiye" dedi.

Yeni Malcolm X Dhoruba

Dunya Bulteni / Abdullah Yıldız

Afrika’nın Gana ülkesinde ABD Emperyaliziminin zulmünü görmüş ve batıya olan inancını kaybettikten sonra İslamiyetle Müşerref olmuş, Ganalıların Düşünce önderlerinden Dhoruba Mücahid Bin Wahad Türkiye ve Türkiye Müslümanlarından Afrika’ya yardım etmeleri çağrısında bulunuyor.

Yeni Malcolm X olarak görülen Dhoruba Mücahid Bin Wahad, Afrika birliğinin kurulmasının tek çaresi Müslüman Türklerin kendilerine yardım etmeleri olduğunu söylüyor.

ABD’de doğup büyüyen Bin Wahad 64 yaşında. New York sokaklarında fırtına gibi eser. Bronx’ta bir çetesi vardır. 1968’de, Afrika kökenlilerin kurduğu anti-faşist, anti-kapitalist, anti-emperyalist Kara Panter Partisi’ne katılır; partinin New York liderliğine yükselir.

Ku-Klux-Klan ve polis şiddetine karşı eylemler düzenler. 1971’de iki cinayetle suçlanıp hapse girer ve İslâm’la müşerref olur. Büyük bir hukuk mücadelesi vererek mahkumiyetine sebep olan delillerin sahte olduğunu kanıtlar ve 1990’da tahliye edilir.

SOKAKTAN YAZARLIĞA, YAZARLIKLA EVRENSELLİĞE

İran’ın ünlü Keyhan International gazetesinin yazar kadrosuna katılan Mücahid, Hakkında sahte deliller hazırlayan FBI ve New York Polis Teşkilatı’ndan yüklü tazminat alır. Parayı mahkumlara bağışlayıp Gana’ya yerleşir ve Gineli bir hanımla evlenir.

ABD hapishanelerinde fiziki ve ruhi işkencenin her türlüsüne maruz kalmasına rağmen mücadeleyi sürdüren Dhoruba, Kara Panter Partisi zemininden hareketle bakış açısını genişleterek küresel bir perspektifle Amerikalı, Karaibli ve Afrikalı tüm Afrikalılara Pan-Afrikan fikrini sunmakta.

 Irkçılığa ve emperyalizme karşı mücadelesini, bütün Afrika diasporasının ırk, sınıf, cinsiyet ayrımını aşan çok yönlü koalisyonu ve politik-kültürel bağımsızlığı ekseninde sürdürmektedir.

Salon duvarına iki Malcolm X portresi asan, çalışma odasındaki haritada yer alan‘United States of Amerika’ ibaresindeki ‘States: Devletler’ kelimesini ‘Snakes: Yılanlar’ yapan Dhoruba’nın ABD, Afrika, İslâm, Türkiye ve insanlığın bugünü ve geleceğine dair fikirleri çok ilginç:

Dhoruba, “Amerika Birleşik Devletlerinde şu an demokratik faşizm egemen. Tam bir polis devleti ve kendi vatandaşını potansiyel tehlike olarak görüyor. Bakın, ABD uzun süre krizle yaşayamaz; herhangi bir Afrika ülkesinde elektrik kesilse hiç kimse etkilenmez, ama Amerika’da bir saatlik elektrik kesintisi hayatı altüst eder. Ve Amerika krizin eşiğinde... Amerikan rüyası Irak batağında sona eriyor. Aslında genel anlamda Batı uygarlığı çöküyor; onların insanlığa sunacakları bir değerler sistemi de yok.” diyor.

 Dhoruba sözlerine şöyle devam ediyor:  “Egemen küresel sömürü düzenine son verecek tek güç İslam. Zulme ve sömürüye karşı cihad etmeyi, adaleti yeryüzüne hakim kılmayı emreden İslam hakkında ‘barış dinidir’ deyip oturamayız; aksine İslâm’ın aktivist karakterini öne çıkarmalıyız.”

“MÜSLÜMANLARI BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Mücahid Dhoruba Emperyal güçlerin Müslümanları Şii, Sünni, Fundamentalist, Modernist gibi çeşitli kategorilere ayırarak parçalamak ve ‘Sûfîlik’ adı altında ılımlı-pasifist İslami anlayışı yaygınlaştırmak istediklerini belirterek tepksini şöyle dile getiriyor:

“ABD’nin İslâm’ı sulandırıp bulandırmasına ve pasifize etmesine asla izin vermemeli, İslâm’ın küresel sistemin yegane alternatifi olduğu şuuruyla hareket etmeliyiz.”

Mücahid, “İslâm âlimleri ve imamlar, değişimin öncüleridir; bidatler ve haramlar karşısında ‘Estağfirullah’, ‘Fe-Sübhanallah’ deyip yakınmak ve oturmak yerine mücadele etmeli, ümmeti cihada teşvik etmelidirler.” diye sözlerini sürdürüyor.

Emperyalizme karşı destansı bir mücadele veren Türkiye’nin Batılılaşma ve AB’ye girme hevesine bir anlam veremediğini belirten Dhoruba, “Sizin AB’ye ihtiyacınız yok” diyor ve ekliyor: “Siz İran’la gücünüzü birleştirmeli, Afrika’yı yanınıza almalısınız. Zira çıkarlarınız bir. Kaldı ki, Avrupa yüzyıllar boyu kendisiyle savaşan, Viyana’ya kadar gelen bir Osmanlı’yı hafızasından asla silemez.

 Türkiye, engin bir tarihe sahiptir; bu tarihi tecrüben ile ve potansiyel imkanlarıyla başlı başına bir alternatiftir.

KÜRESEL DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK TEK ÜLKE TÜRKİYE

İşte Afrika, Türkiye’yi bekliyor! Afrika Birliği’nin kurulmasına öncülük edecek ve bu muazzam gücü arkasına alıp küresel dengeleri değiştirecek tek ülke Türkiye’dir.

Dhoruba sözlerini şu ifadelerle bitiriyor: “Bakın, bizim tarihte Osmanlı ile hiçbir olumsuz tecrübemiz yok, aksine işbirliğimiz var. Açık söyleyeyim, biz Araplardan da bir şey beklemiyoruz. İşte Darfur’da olanları görüyorsunuz; sorunun temelinde maalesef Arap ırkçılığı yatıyor. Biz Batılılarla da asla dost olamayız. Onların bize iyi niyetle yaklaşmaları mümkün değil. Bir kere bizi ‘insan’ olarak görmüyorlar, onların gözünde biz hâlâ aşağılık maymunlarız.”

Gazeteci-Yazar Abdullah Yıldız'ın Gana gezisi yazısını okumak için tıklayınız:

Yüreğim Gana'da kaldı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48