Yeni Ortadoğu girişimine İsrail'den ret

İspanya, Fransa ve İtalya, yeni bir Ortadoğu barış girişimi başlattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yeni Ortadoğu girişimine İsrail'den ret

İspanya, Fransa ve İtalya, yeni bir Ortadoğu barış girişimi başlattı. Ancak İsrail yönetimi önerileri reddettiğini duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı konuk eden İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, görüşmede, yeni bir girişim başlatacaklarını açıkladı.
 
Zapatero daha sonra düzenlediği basın toplantısında, İsrail ile Filistin arasındaki barışın, geniş çerçevede uluslararası arenada barış anlamına geldiğini söyleyerek, "Gözümüzün önünde devam eden dehşete kayıtsız kalamayız" dedi.
 
İspanya Başbakanı, İsrail'in geçen hafta Beyt Hanun'da düzenlediği, 19 kişinin ölümüne yol açan saldırıyla ilgili olarak 'şiddetin, uluslararası toplumun acil ve kararlı eylemini gerektiren çok kötü boyutlara geldiğini' belirtti.
 
Planın beş bölümden oluştuğunu söyleyen Zapatero, bunları şöyle sıraladı:
 

 • Derhal ateşkes yapılması
 • Filistinlilerin uluslararası toplumun tanıyacağı ulusal birlik hükümeti oluşturması
 • İsrail ile Filistin arasında tutsak değişimi konusunun halledilmesi
 • Gazze'de ateşkesi denetleyecek uluslararası bir misyon oluşturulması 
 • Ortadoğu barışı konusunda uluslararası konferans düzenlenmesi
   
  Barış planının gelecek ayki AB zirvesinde sunulacağını kaydeden Zapatero, Almanya ve İngiltere'nin de plana destek vereceğini umduklarını ifade etti.  
   
  İsrail'den girişime ret
   
  Zapareto'nun açıklamasından kısa süre sonra İsrail yönetimi, barış girişimini tamamen reddettiğini duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, "İspanya, Fransa ve İtalya'nın ortak girişimi mevcut değil. Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun açıklaması aceleci" dedi.

   

  Kaynak: CNNTÜRK

 • Yorumlar (0)
  Günün Anketi Tümü
  Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?