banner39

Yeni silahlanma yarışı mı başlıyor?

ABD'nin, Doğu Avrupa'da füze savunma sistemi kurma girişimi karşısında Rus yönetimi silahlanma faaliyetlerini hızlandırıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yeni silahlanma yarışı mı başlıyor?

ABD’nin Rusya’yı hedef alarak Doğu Avrupa’da füze savunma sistemi kurmasına Moskova’dan sert yanıt geldi. Rusya Genelkurmay Başkanı, Sovyet döneminden beri süren “nükleer silahsızlanma” anlaşmasından tek taraflı çekilebileceklerini açıklarken, Rus ordusu da önlemler alıyor.

Soğuk Savaş’a dönüş gibi

Rus Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yuri Baluyevsky, Amerikan yönetiminin, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya yerleştireceği füze savunma sistemlerinden vazgeçmemesi halinde, 1987 yılında imzalanan “orta menzilli nükleer güç anlaşmasından” çekilebileceklerini söyledi.

Rus ajanslarının haberine göre, Baluyevsky, bu adımı atmadan önce, “Amerikalıların ne yapacaklarını gözlemleyeceklerini” belirterek, “Taraflardan biri yeterli gerekçelere sahip olursa anlaşmayı terk etme ihtimali vardır. Çok sayıda ülke orta menzilli füzeler geliştiriyor ve kullanıyor” dedi.

ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği’nin son başkanı Mikhail Gorbaçov arasında imzalanan söz konusu anlaşma, Avrupa’da tüm orta menzilli füzelerin kaldırılmasını içeriyor. Geçen hafta da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “bu anlaşmanın artık Rusya çıkarlarına hizmet etmediğini” vurgulamıştı.
ABD yönetimi, Doğu Avrupa’daki füze savunma sisteminin, Avrupa’yı İran’ın olası bir saldırısından korumayı amaçladığını iddia etmişti. Fakat, İran’ın Avrupa’yı hedef alabilecek kadar uzun menzilli füze sistemleri yok.

Yeni bir silahlanma yarışı mı?

Öte yandan, Rus gazetesi Pravda, ABD ile Rusya arasındaki rekabetin Soğuk Savaş dönemindeki gibi askeri alana kaydığı yorumuna yer verdi. Gazetedeki değerlendirmede, iki ülkenin silah sanayisinin, Ortadoğu ve Asya’daki rejimlere silah satışı yaptığına değinilerek, bugüne kadar silahlanma yarışında geride duran Rusya’nın, ABD tarafından Doğu Avrupa’da füze savunma sistemi kurulmasıyla birlikte “yeni bir raunda hazırlandığı” kaydedildi.

Gazetenin değerlendirmesine göre, Rusya, “yeni bir ulusal nükleer silahlanma planı” hazırlıyor. Yakın zaman içinde, “Topol-M” ve “Bulava” balistik füzelerinin kullanılabilir hale getirilmesi hedefleniyor. Moskova Termal Teknoloji Enstitüsü’nde tasarlanan Bulava füzeleri, her türlü savunma sistemini aşabilecek kapasiteye sahip. Topol-M füzelerinin geliştirilmiş versiyonu olan bu füzelerin denizaltılardan bile ateşlenebilmesi, savunma sistemlerinin etkisiz kalmasına yol açacak. Bulava füze başlıklarının, aynı anda farklı noktalardaki 10 kenti yerle bir edebilecek kadar güçlü olduğu belirtiliyor. Bir denizaltı ise 12 Bulava füzesi taşıyabiliyor.

Pravda, bu bilgilerden hareketle, Rus ordusunun, okyanusa açılan bir denizaltıdan, aynı anda 120 kenti birden vurabileceği yorumunu yaptı.
Ancak, Rus ordusunun bugüne kadar yaptığı üç denemede de Bulava füzeleri başarıya ulaşamadı. Eylül ve ekim aylarındaki başarısızlıkların ardından en son deneme 24 Aralık günü yapıldı. Testin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine, konuyu araştırmak üzere bir komisyon görevlendirildi. Komisyonlardan biri teknik konularla, diğeri ise deneme hakkındaki bilgilerin basına nasıl sızdığıyla ilgilenecek. Konuyla ilgili haberlerin basına sızması nedeniyle üç Rus subay görevden uzaklaştırılmıştı.

Pravda, testlerdeki başarısızlıkların, Bulava füzelerinin 2007 yılı içinde kullanıma hazır hale getirilmesini zora soktuğunu yazdı. Füzelerin kullanıma hazır hale gelmesi için 10’dan fazla testte başarı kazanması gerekiyor.
Gazete ayrıca, Devlet Başkanı Vladimir Putin döneminde Rusya’nın silahlanmaya büyük kaynak ayırdığına dikkat çekerek, bunun ABD’lileri tedirgin ettiği yorumuna yer verdi.

 

Kaynak: Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?