banner39

Yeni sistemle nüfus sayımı başladı

Bazı illerinde, eve hapsetmeden nüfus sayımı başladı. Yeni sistemin işleyişini Devlet Bakanı Atalay anlattı:

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yeni sistemle nüfus sayımı başladı

Devlet Bakanı Beşir Atalay, numaralama işlemleri tamamlanan Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Çankırı ve Sinop illerinde, nüfus tespit çalışmalarının fiilen başladığını açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumunda (TÜİK), ''Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'' bir başka deyişle ''yeni nüfus sayımı'' konusunda bir basın toplantısı düzenleyen Atalay, nüfus kanununun ilkbaharda yenilendiğini, Ağustosta da numaralama işlemlerinin başlatıldığını hatırlattı.

Bundan sonraki aşamanın, numaralama işleminin bitiren illerde nüfus tespit çalışmalarına başlanması olduğunu anlatan Atalay, bu kapsamda numaralama işlemlerini tamamlayan Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Aksaray, Çankırı ve Sinop illerinde nüfus tespit çalışmalarına fiilen başlandığını bildirdi. Numaralama işlemini tamamlayan Kırıkkale ve Karabük illerinde de nüfus tespit çalışmalarının önümüzdeki hafta başlayacağını açıklayan Atalay, Ankara'da Keçiören'de numaralama çalışmalarınını tamamlandığını, önümüzdeki hafta bu ilçede de nüfus tespit çalışmasına başlanacağını ifade etti.

2007 HAZİRAN SONUNDA BİTECEK

Atalay, ''Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi'' olarak ifade edilen yeni sistemle 'nüfus sayımı' çalışmasının tamamının, gelecek yıl Haziran sonunda biteceğini ve itiraz için bilgilerin askıya çıkacağını bildirdi. Bakan Atalay, ''Türkiye İstatistik Kurumu bunu taahhüt ediyor'' dedi. Bakan Atalay, düzenlediği basın toplantısında ''Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne dönük verdiği bilgilerin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin ''İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerdeki kayıt sistemi, belirtilen tarihte bitirilebilecek mi'' şeklindeki sorusuna karşılık Bakan Atalay, tüm illerin yetişeceğini, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde belki sadece numaralandırmada gecikme olabileceğini ama süreçte bir kesikliğin olmayacağını söyledi.

HALKI BİLGİLENDİRİCİ TANITIM YAPILACAK

''Reklam kampanyaları yapılmasının planlanıp planlanmadığı ve vatandaşın evde bulunmaması durumunda kayıtın nasıl yapılacağına'' ilişkin soru üzerine Bakan Atalay, bu konuda halkı bilgilendirici tanıtım yapılacağını bildirdi. Atalay, vatandaşın evde bulunamaması durumunda ise öncelikle evde bulunduğu zamanın kollanacağı, gidilip evde bulunmadığında not bırakılacağı ve gerekirse de randevu alınarak tekrar ziyaret edileceğini söyledi. Bakan Atalay, vatandaşın artık tüm işlemlerini, yeni kayıt sistemine bildirdiği adresle yapacağını ifade ederken, başka yere taşınıldığında, en geç 1 ay içinde yeni adresini bildirilmesi, kaydettirilmesi gerektiğini söyledi.

Atalay, ''İkamet bildirimi yoksa, vatandaş kamu hizmeti alamayacak mı'' şeklindeki soru üzerine, ''hizmeti; sisteme kaydını hemen yaptırarak, kayda girerek alabilecek'' ifadesini kullandı. Bakan Atalay bir başka soru üzerine, bilgi güncellenmesinin artık vatandaşın başvurusu ile yapılacağını, İçişleri Bakanlığı ile ilgili birimlerin, bilgilerin güncel yürütülmesini sağlayacağını bildirdi. Bakan Atalay, yarın Türkiye'ye gelecek olan Papa 16. Benediktus'un ziyaret programına ilişkin soruyu ise bugünkü konunun önemini öne çıkarmak amacıyla, yarın gerekli bilgileri verebileceğini belirterek cevaplamadı.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?