banner39

Yeni üniversitelere kadro yok

Hükümetle YÖK'ün kurucu rektör ataması nedeniyle yaşadığı kavga yeni üniversitelerin teşkilatlarını kurmasını da engelledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yeni üniversitelere kadro yok

Bir tane profesörü bile olmayan üniversitelerde işler "görevlendirme" ile geçici olarak çözülmeye çalışılırken, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in atamalara "Olur" verilmesi için gönderdiği yazılara da aylardır yanıt verilmedi. Hükümet kuruluş yasasının çıkmasından sonra yeni üniversitelerde kullanılmak üzere bin 80 idari ve akademik kadro için açıktan atama izni verdi.

Ancak Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı'ndan "Olur" alınamadığından bu atamalar yapılamadı. YÖK Başkanı Teziç ilk olarak 24 Ağustos 2006'da yaklaşan KPSS yerleştirilmelerine yetiştirilmek üzere yeni üniversiteler için açıktan atama sayısı ve akademik-idari personel dağılımının YÖK Başkanlığı'nca yapılmak üzere bildirilmesini istedi. Ancak Maliye Bakanlığı KPSS bittikten sonra bile bu talebe cevap vermedi. Teziç geçen cuma günü Maliye Bakanlığı'na gönderdiği ikinci bir yazıda da bir an önce atamaların yapılması için "Olur" verilmesi talebinde bulundu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?