Yeniden tutuklanan Vanunu sert çıktı: Utan İsrail!

İsrail'in nükleer silahlarını dünyaya ilk kez duyuran Vanunu yeniden demir parmaklıklar ardında....

Yeniden tutuklanan Vanunu sert çıktı: Utan İsrail!

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail’in 200 kadar yasadışı savaş başlığı edinmesini sağlayan nükleer programını 1986’da ifşa etmenin bedelini 18 yıl hapisle ödeyen, 2004'te şartlı tahliye edilen Mordechai Vanunu yeniden tutuklandı.

Vanunu'yu ülke dışına çıkması ve yabancılarla görüşmesini yasaklayarak şartlı tahliye eden İsrail'in yeniden tutuklama gerekçesi ise, nükleer fizikçinin Norveçli kız arkadaşı dahil bazı yabancılarla görüşmesi...

Kudüs Bölge Mahkemesi, kamu hizmeti cezasını reddedettiği için 56 yaşındaki Vanunu’yu üç ay hapse mahkum etmişti. Vanunu’nun Batı Kudüs’te can güvenliği olmadığı gerekçesiyle cezasını Doğu Kudüs’te çekmek arzusunu mahkeme reddedince 2004’te bırakıldıktan beri ikinci kez şartlı tahlike kurallarını çiğnemekle suçlanıp hapse çarptırılmıştı.

"UTAN İSRAİL, UTAN DEMOKRASİ"

Vanunu, öfkesini “Utan İsrail, beni gerçeği söyledikten 24 yıl sonra hapse atıyorsun. 18 yıl sağ kalmayı başardım, altı yıl daha kalabilirim” diye aktardı. İsrailli teknisyen karara şu sözlerle tepki gösterdi:

"İfade özgürlüğüm yok. İfade özgürlüğüm olmadığı için de 3 aylığına hapse giriyorum. Utan İsrail. Gerçekleri söylediğim için 24 yıl aradan sonra beni yeniden hapse koyacağın için utan Mossad. Utan İsrail medyası. Utan İsrail demokrasisi. Tam 2 bin yıldır en temel hakkın ifade özgürlüğü olduğunu öğrenemediğin için utan. Tüm dünya medyası BBC, CNN, ABC, FOX, El Cezire utan. İfade özgürlüğünü koruyamadığınız için utanın. Beni hizaya mı getirmeye çalışıyorsunuz, ifade özgürlüğümü elimden alamazsınız. Ben hayvan değilim. Benden 18 yılda alamadığınızı 3 ayda da alamazsınız."

İsrailli kurumlara ‘aptal’ diyen Vanunu, "Her yerde beni takip ediyorlar. Hiçbir özgürlüğüm yok" şeklinde konuştu, hapishanede psikolojik işkence görmekten korkuttuğunu dile getirdi.

Nükleer santral tekyisyeni Vanunu 1986'da İngiliz Sunday Times gazetesine İsrail'in nükleer başlığa sahip olacak miktarda plütonyum ürettiğini resimlerle açıklamıştı. Mossad kendisini Roma’da tuzağa düşürdükten sonra İsrail’e götürmüş, Vanunu 18 yıllık hapis cezasının 11 yılını tek kişilik hücrede geçirmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 15:22
banner53
YORUM EKLE

banner39