banner39

Yenikapı'da musikî Tanburi Cemil'le başlıyor

Mevlevilik tarihinin en önemli mekânlarından Yenikapı Mevlevihanesi'nde musikî Tanburi Cemil'le başlıyor.

Arşiv 18.06.2010, 20:40 18.06.2010, 20:40
Yenikapı'da musikî Tanburi Cemil'le başlıyor


Mevlevilik tarihinin en önemli mekânlarından Yenikapı Mevlevihanesi, aynı zamanda Türk musikîsinin öğretildiği, icra edildiği bir konservatuvar görevi de gördü asırlar boyu.

Buhurizâde Mustafa Itrî, İsmail Dede, Şeyh Galip, Abdülbâki Nasır Dede, Abdürrahim Künhî Dede, Zekâi Dede, Mehmed Celâleddin Dede, Rauf Yekta Bey gibi isimlerin yollarının bu mekândan geçtiği düşünülünce Yenikapı Mevlevihanesi'nin musiki tarihimiz içindeki yeri daha iyi anlaşılır. Cumhuriyet döneminde geçirdiği yangın felaketlerinin ardından geçtiğimiz yıllarda restore edilerek kelimenin tam anlamıyla küllerinden yeniden doğan Yenikapı'ya musikî de geri dönüyor.

Uluslararası Mevlânâ Vakfı, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında yıl sonuna kadar her ayın üçüncü cumartesi günü saat 14.00'te Mevlevihane'de Türk müziği konserleri gerçekleştirecek. Konserler için tanbur sanatçısı Hakan Talu'nun danışmanlığında özel olarak kurulan topluluğa tanınmış ses ve saz sanatçıları solist olarak eşlik edecek. Yarın gerçekleşecek ilk konserin başlığı "Tanburi Cemil Yenikapı'da".

Konserde zaman zaman Yenikapı'ya giderek Mehmed Celâleddin Dede ile sohbet eden, beraber tanbur çalan Cemil Bey'in saz ve söz eserleri ile Tanburi Ali Efendi, Refik Fersan, Faize Ergin, Rahmi Bey gibi Cemil Bey'in yakın halkasında bulunmuş bestekârların eserleri de seslendirilecek. Ayrıca Hakan Talu, Cemil Bey'i anlatan bir konuşma yapacak.

Kaynak: Zaman
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?