banner39

Yerel seçimlerin tarihi değişiyor

Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybetmesi ders oldu, yerel seçimlerin tarihi ekim ayına alınıyor.

Arşiv 02.04.2009, 02:26 02.04.2009, 02:26
Yerel seçimlerin tarihi değişiyor


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazası yerel seçimlerin tarihiyle ilgili dönüm noktası oldu.

AK Parti, kar ve kış şartları nedeniyle zorlaşan seçimlerin tarihini değiştirmek için düğmeye bastı. Anayasal değişiklik gerçekleştirilebilirse beş yılda bir martın son haftasında gerçekleştirilen seçimler ekim ayına kaydırılacak.

Böylece, seçim kampanyası ocak, şubat ve mart ayları yerine yaz dönemine denk gelecek. Kar, kış, tipi gibi seçim kampanyalarını sıkıntıya sokan hava şartlarıyla karşılaşılmayacak. Merkez Yürütme Kurulu üyeleri tarafından önceki gün yapılan toplantıda gündeme getirilen teklife Başbakan Erdoğan da sıcak bakıyor. AK Parti, önümüzdeki günlerde muhalefet partileri ile görüşerek bu değişikliğin yapılması yolunu arayacak.

Türk halkı, İstiklal Marşı'nın yazıldığı Taceddin Dergâhı'na defnedilen BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nu yalnız bırakmadı. Helikopter kazasında hayatını kaybeden Yazıcıoğlu, önceki gün düzenlenen devlet töreniyle toprağa verilmişti. Başta Sivas olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından gelen yüz binlerce insan, devlet erkânıyla birlikte saf tutup Yazıcıoğlu'nu son yolculuğuna uğurlamıştı.

Yazıcıoğlu'nun mezarı, gün boyu ziyaretçi akınına uğradı. Ellerinde güller ve çiçeklerle Taceddin Dergâhı'na gelen binlerce kişi, mezara çiçek bıraktı, dua edip Kur'an-ı Kerim okudu. Muhsin Yazıcıoğlu'nun dünkü ziyaretçileri arasında eşi Gülefer Yazıcıoğlu da vardı. Kız kardeşi ve akrabalarıyla birlikte eşinin kabrine gelen Yazıcıoğlu, bir süre mezarı izledi. Dua ettikten sonra eşinin kabri başından ayrıldı.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?