banner39

Yerleşimler Boşalacak İşgal Artacak

İsrail’in Gazze’de bulunan Yahudi yerleşimlerini boşaltmasına günler kala işgal planları da ortaya çıkıyor. İsrail Gazze için hayati önem taşıyan Refah geçiş noktasını kapatarak giriş ve çıkışları kontrolünde tutucak. Filistin Ulusal Yönetimi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yerleşimler Boşalacak İşgal Artacak

15 Ağustos’ta Gazze’den ‘geri çekilmeye’ hazırlanan İsrail ordusu, Gazze’nin Refah geçişini kendi kontrolüne almayı planlıyor. İsrail Güvenlik Kabinesi, çekilmenin başlamasından bir hafta sonra Gazze ve Mısır arasında bulunan Refah geçiş noktasını nasıl kapatacağını planlamak için toplandı. İsrail ordusu İsrail, Mısır ve Filistin’in arasında bulunan geçiş noktasının kontrolünü uluslararası gözlemcilere bırakmayı dahi reddediyor. Filistinlilerin, Gazze Şeridi’ne giriş ve çıkışlarını İsrail askeri noktalarından geçerek yapacağını kaydeden ordu, bu sınırda yeni ‘güvenlik’ noktaları açacağını da duyurdu. Toplantılarda konuşan İsrail Savunma Bakanı Şaul Mafuz, ‘geri çekilme’nin bölge kontrolünü Filistinlilere bırakmak anlamına gelmediğini yineleyerek, “Filistin Yönetiminin, bölgede güvenliğini tek başına sağlamasına ve ticari ilişkileri elinde bulundurmasına izin veremeyiz” dedi. Gazze Şeridi’nin sadece ağır askeri yığınaktan “temizleneceğini” itiraf eden Mafuz, “Bölge sınırları, İsrail tarafından kontrol edilmeye devam edecek ve Gazze’ye giriş çıkışlar İsrail ordusunun izniyle olacak. Filistin Yönetimi kendini ispatlayıncaya değin, İsrail kendini korumak zorunda” dedi.

Giriş çıkışlara engel

İsrail ordusu, bölgedeki Yahudi yerleşimcilerden 15 Ağustos’a kadar evlerini terk etmelerini istedi. Ordu, Filistinlilere ait olan toprakların “15 Ağustos’tan sonra kapatılacağını ve içeriye kimsenin alınmayacağını” belirtti. Yahudi yerleşimcilerin kabul etmediği talimatta, “15 Ağustos gecesine değin tüm yerleşim birimleri gönüllü olarak boşaltılacaktır. Bunun ardından Gazze geçiş noktası ve hiç kimsenin içeri girmesine izin verilmeyecektir” dedi. ‘Geri çekilme planlarının yalandan ibaret olduğunu’ ifade eden Filistin Ulusal Yönetimi sözcüsü Diana Buttu, “İsrail, Gazze’den ayrılmak istediğini ve iddia ediyor. Ancak gerçekte, İsrail’in Gazze’deki kontrolü bırakmak istemediği açık. İsrail, Refah sınırını kullanarak, Gazze’deki askeri ve ekonomik kontrolü elinde bulundurmaya çalışıyor” dedi.

Gazze planının faturası Şaron’a çıktı

İsrail’de, Benyamin Netanyahu’nun kabineden istifa etmesinden 24 saat sonra yapılan anketler, Ariel Şaron’un Gazze’den çekilme kararının kendisine ağır bir politik bedel ödeteceğini ortaya çıkardı. İsrail’de yapılan iki anket, eski Maliye Bakanı Benyamin Netanyahu’nun Ariel Şaron’u, sağcı Likud Partisi liderliği yarışında ciddi bir farkla yeneceğini gösteriyor. Bu durumda Şaron’un önünde, liderliği Netanyahu’ya bırakmak ya da Likud Partisi’ni bölmek gibi iki seçenek olduğu belirtiliyor. Kamuoyu anketlerine göre, İsraillilerin birçoğunun, geri çekilme yanlısı olmasına rağmen, yerleşimciler ve yakınları bunu kutsal topraklara ihanet olarak görüyor. Bu arada çekilme sürecinin başladığı Gazze’deki Nitsani Yahudi yerleşim biriminde ise yaklaşık 2 bin yerleşimci, dua ederek Başbakan Ariel Şaron’un planına tepkisini gösterdi. Protestolar sürerken, İsrail askerleri de evlerini terk eden yerleşimcilerin evlerinin kapılarına çarpı işareti koyarak kimlerin plana uyduğunu belirlemeye çalışıyor.

‘Hala işgal altındayız’

Filistin Yasama Konseyi, İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilme planını ve çekilme işlemi sonrasında bölgede yaşanabilecek gelişmeleri ele aldı. Filistin lideri Mahmud Abbas, toplantıda, İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesinin düzenli ve medeni bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaları gerektiğini söyledi. Abbas, “Böylece dünyaya bağımsız ve özgür bir devleti hakettiğimizi gösterebileceğiz” dedi. Filistin topraklarının hala işgal altında olduğunu belirterek, kutlamaların yapılmasına karşı çıkan mahmud abbas, çekilme sonrası yağma olaylarının olmaması için de uyarıda bulundu.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?