banner15

Yerleşimleri eleştiren İsrailli diplomat ülkesine çağrıldı

Gizli bir iç yazışmada, yerleşimleri dondurmadığı için hükümetini eleştiren Boston Başkonsolosu İsrail'e çağırıldı.

Yerleşimleri eleştiren İsrailli diplomat ülkesine çağrıldıİsrail Dışişleri Bakanlığı, gizli bir iç yazışmada ABD'nin yerleşim birimleri inşalarının dondurulması talebine uymadığı için Tel Aviv hükümetini eleştiren Boston Başkonsolosu Nadav Tamir'i ülkeye çağırdı.

Bakanlık açıklamasında, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın talimatıyla, İsrail'in Boston başkonsolosunun konuya açıklık getirmek için gelecek hafta Kudüs'te olacağı kaydedildi. Başkonsolos Tamir, İsrail'in Kanal 10 Televizyonu'na sızan bir iç yazışmada, Yahudi yerleşim birimlerinin inşasının dondurulması talebiyle ilgili Tel Aviv'in Washington'la aleni çatışmasının "İsrail'e stratejik zararı" olduğunu belirtiyor.

Öte yandan ABD'nin çağrılarına rağmen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yerleşim politikalarından vazgeçecek gibi görünmüyor. Netanyahu, Gazze Şeridi'nden 2005'te yapılan tek taraflı çekilmenin, İsrail'e barış ve güvenlik getirmediğini savunarak, 'bir daha bu hatayı tekrarlamayacaklarını ve yerleşimleri boşaltmayacaklarını' ifade etti.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 07:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35