banner39

Yerli ve yabancı yatırımcı 'emlak'ı çok seviyor

Yerli ve yabancı yatırımcının emlak sektörüne ilgisi sürüyor.

Arşiv 09.04.2009, 15:45 09.04.2009, 16:54
Yerli ve yabancı yatırımcı 'emlak'ı çok seviyor

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

İTO Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Azmi Zeki Sarıbay, Mevcut ortam için pembe bir tablo çizmek giderek imkânsızlaştığına değinerek emlakçilerin da, inşaat sektörünün de olumsuz gelişmelerden etkilendiğini ifade etti. Sarıbey, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birinci el konut pazarındaki durgunluk işleri hayli azalttı. Demire ve çimentoya gelen zamlar, başlamış projelerin ilerlemesini yavaşlattı. Konutların, sözleşmede belirtilen teslimat tarihleri uzadı. Satışlardaki hareketi faizler belirliyor. Kısa vadede konut faizlerinin düşmesini beklemiyoruz. Faizler maalesef yüksek. Faizler yükseldikçe kredi kullanımı zorlaşacağından ve alım gücü de yeterli olmadığından konut alım satımı durgun seyrediyor."

EMLAK ALMAK İÇİN UYGUN BİR ORTAM

Konut alımının hızla süreceği varsayılarak üretilmiş binlerce konut ve bunları elden çıkarmaya odaklanmış satıcının bulunduğu bir piyasadayız diyen Sarıbay, istenilen konuta kavuşmak için harekete geçilmesi gerektiğine işaret etti. Sarıbay, özellikle İkitelli, Kemerburgaz, Riva, Çekmeköy, Kurtköy, Tepeören, Akfırat'ta satılacağı öngörüsüyle üretilen binlerce konutun fiyatlarında gerilemeler olacağına söyleyerek üretilen ve satılamayan binlerce konut için pazarlık şansı arttığını hatırlattı.

KİRALAR YÜKSELMEYECEK

Sarıbay emlak sektörü olarak 2009 yılında kiraların artmasının düşünülmediğine değinerek 2009'la ilgili öngörülerini şöyle sıraladı:

Kiralar artmayacak, düşmeyecek taraflar uzlaşacak.

En yüksek faizli kredi bile ömür boyu kiracılıktan iyidir.

Sabit geliri olan ve ödemelerini düzgün yapacağına kanaat getiren herkes, bankaya da aynı kanaati verebilirse kredi kullanabilir. Böylece yıllarca kira ödemektense kendi evi için borçlanır. Başka bir deyişle parasını bir kumbarada biriktirmeye başlar.

TÜRKLER GAYRIMENKULÜ SEVİYOR

Halkımız, giderek bilinçlenen bir alıcı profili çizmeye başladı diyen, Sarıbay, zeminin sağlamlığı, kira getirisinin karlılığı dikkatle sorgulanıyor artık., dedi. Sarıbay, sözlerini şöyle sürdürdü: " Yabancı yatırımcı nezdinde cazibesi artan bir ülkedeyiz; edinilen taşınmazların akıllı yatırımlara dönüşeceği ve kazandıracağı gün gibi ortada. Yeter ki, her siyasi ve ekonomik platformda her şey yolunda gitsin ya da deprem gibi bir doğal afet hayatın üzerine kapkara bir örtü çekmesin."İstanbul'da özellikle yıldızının parlayacağına ilişkin sinyal veren bir bölgeler hakkında da bilgi veren Sarıbay, metro ulaşımının sağlandığı Seyrantepe, Başakşehir ya da kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandığı Haliç bölgesinin değerleneceğine dikkat çekti.  YATIRIM AMACIYLA KONUT ALMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER

Çeşitli projelerden fiyatı 130–150 bin olan stüdyo dairelerden alınsın. Pazarlık ederek yüzde 10-20 nakit indirimi yaptırılsın. 1'den fazla daireyi peşin olarak almak istendiğinde hayli kazançlı çıkılacaktır. Şu anda yüzde 15- 20 civarı nakit indirimi yapılıyor.


*Mevcut ve yeni açılacak ulaşım bağlantılarının yakınlığı

*Büyük holdinglerin yatırım yapmayı planladığı yerlere yakınlık

*Açılmış veya açılacak büyük alışveriş merkezi projelerine yakınlık

*Tarihi değeri olan, ancak bugüne kadar korunması ve restorasyonu gerçekleştirilmemiş merkezi semtlerde bulunma (Tarlabaşı, Balat, Tophane, Çukurcuma, Kurtuluş gibi semtler)

*Ofis veya üretim tesislerinin yoğunlaştığı ve ulaşım bağlantılarıyla desteklenen güçlü alt merkezlere yakınlık gözetilmeli. 

DANIŞMADAN KONUT VE İŞYERİ SATIN ALMASINLAR

Her işin bir uzmanı ve bilirkişisi olduğunu söyleyen, Komite Başkan Yardımcısı Vahit Can Ekşioğlu, emlak alım satımlarında da mutlaka emlak danışmanlarına müracaat etsinler, dedi. Ekşioğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bugün nakit darlığı nedeniyle konut fiyatlarının düştüğünü dikkate alırsak satın alma için uygun zamanlar olduğunu gözden kaçırmamalıyız. Özellikle; Bogaziçi, Nişantaşı, Beyoğlu gibi bölgelerde kimse keyiften evini satmaz. Bu bölgelerde ev almayı düşünenlere tavsiyemiz: bugünlerde güvendikleri emlak danışmanları vasıtasıyla bakınmaya başlasınlar ve içlerine sinen bir yer bulurlarsa kaçırmasınlar. Unutulmamalıdır ki; Fırsat, realize edilebilirse fırsattır. Yoksa sadece anlatacak hikâyeler kalır geriye… Bir de cadde ustu mağaza, dükkân veya ofis kati gibi yatırım araçlarını almak için de doğru zaman olduğunu düşünüyorum… "

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?