banner39

Yeryüzü Doktorları Filistin yolunda

Yeryüzü Doktorları Filistinli hastaları tedavi için yeniden Filistin'e gitti.

Arşiv 19.03.2010, 18:44 20.03.2010, 09:58
Yeryüzü Doktorları Filistin yolunda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeryüzü Doktorları Filistinli çocuklar için beşinci kez yola çıkıyor. Aralarında İstanbul İl Sağlık MüdürüProf. Dr. Ali İhsan Dokucu, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hamit Okur ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Bekir Atik’in de bulunduğu 12 kişilik Tıbbi Görev Ekibi’nin, bugün 12.00 sularında Kudüs’te olmaları bekleniyor. Ekip, 19–26 Mart 2010 tarihleri arasında El-Halil Aliya ve Ramallah Devlet Hastanelerinde özel uzmanlık gerektiren dudak-damak yarığı ile hispospadias ameliyatları başta olmak üzere, çeşitli plastik cerrahi ve çocuk cerrahisi operasyonları gerçekleştirecek.

Yeryüzü Doktorları Türkiye Şube Başkanı Dr. İhsan Karaman başkanlığında düzenlen basın toplantısında Karaman, Gülümseyen Çocuklar Projesi kapsamında Batı Şeridi’nde, giriş izni alabildiklerinde ise Gazze ve birçok yerde operasyonlar gerçekleştireceklerini bildirdi. Yapılan basın toplantısında öncelikle sivil toplum kuruluşlarının böylesi bir inisiyatife sahip olmasının bugün sembolik de olsa çok önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu; “Ümit ediyorum ki, önümüzdeki yıllarda tecrit halinden kurtulacak olan Filistin daha kapsamlı alanlara kavuşacak ve özgür bir Filistin olacaktır” dedi.

Ayrıca, proje kapsamında bir belgesel çekimi de gerçekleştirilecek. Eczacı-Yönetmen Faysal Soysal kontrolünde gerçekleştirilecek olan belgesel çekimde, gerçekleştirilecek cerrahi operasyonlardan, çocukların evlere dönüşüne kadar olan tüm süreç gözlemlenecek. Yapılan basın toplantısında son olarak Eczacı-Yönetmen Faysal Soysal “Devletlerin çözemediği sorunları bugün sivil toplum kuruluşları çözüyor. Çünkü bu hareketlerin içerisinde öncelikle gönül var. Biz ortak duygu ve arzu ile birlikte bir birlikteliği sağlamak adına bu yola çıkıyoruz” şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?