banner39

Yeryüzü Doktorları Filistin'de

"Gülümseyen Çocuklar" projesi kapsamında, gönüllü doktorlar, Filistin'de şifa dağıtıyor.

Arşiv 20.05.2008, 19:53 21.05.2008, 10:00
Yeryüzü Doktorları Filistin'de


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk doktorlar, Batı Şeria'nın nüfusu en yoğun Filistinli kentlerinden El Halil'de, aralıksız ameliyatlara giriyor.

Yeryüzü Doktorları Derneği'nin Türkiye şubesi başkanı ve cerrah ekibinin başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, Filistin Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen "Filistin-Gülümseyen Çocuklar" projesi çerçevesinde, 5 kişilik gönüllü doktorlar ekibi ile şehrin devlet hastanesinde operasyonlara girmek üzere, geçen hafta sonu El Halil'e geldi.

Haydarpaşa Numune Hastanesi Üroloji Kliniği şefi İhsan Karaman, günde 12 ameliyat gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Yeryüzü Doktorları Türkiye Şubesi olarak 5 gönüllü doktorumuzla, 1 hafta boyunca operasyonlar gerçekleştirmek üzere, Batı Şeria'ya gelmiş bulunmaktayız. Şu anda Alia hastanesinde, bu bölgede gerçekleştirilemeyen ve bu hastanede yapılamayan plastik cerrahi alanındaki dudak ve damak operasyonlarını, çocuk ürolojisi alanında da hipospadias ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz. Burada hastaların ihtiyaçlarının büyük bir kısmının gerçekleşmesiyle birlikte, bu alanda yetişmiş olmayan hekimlerin de 1 hafta boyunca bu branşta eğitilmeleri söz konusu oluyor. Böylece çift yönlü bir fayda sağlıyoruz. Ekipte 2 plastik, 2 üroloji uzmanı ve anestezist arkadaşımız var. Daha önce de başka bir ekip aynı hastanede 67 ameliyat ve 300 muayene yapmıştı. Bu gelişimizde de yine ilk gün yaklaşık olarak 200 kadar hastanın muayenesini gerçekleştirdik. Şu anda da 2 ekip 3 ayrı ameliyathanede, günde 12 kadar ameliyat yapmaya devam ediyoruz. Bizim desteğimiz bundan sonra da büyüyerek devam edecek" dedi.

Karaman ile Haydarpaşa Numune Hastanesi'nden Op. Dr. Hüseyin Kamberoğlu, doğuştan ürolojik problemleri olan hastalara müdahale ederken, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Doç.Dr. Ethem Güneren ile Dr. Ozan Arslan, doğuştan damak ve dudak bozuklukları bulunan hastaları ameliyat ediyor. İstanbullu anestezist Dr. Yıldız Yüzbaşıoğlu da her iki ekibin arasında bulunarak, hastaları ameliyata hazırlıyor.

Plastik cerrahi uzmanı Doç. Dr. Ethem Güneren, Filistin'de plastik cerrahi alanında çok büyük eksiklikler olduğunu belirterek, "El Halil büyük bir şehir ve hiç plastik cerrahi uzmanı yok. Öte yandan dudak, damak yarığı gibi hayati tehlikesi olmayan, uzman olmadığı için de bekleyen bu hastaları dünyanın değişik bölgelerinden ABD, İskandinavya, Almanya ve diğer ülkelerden gelen ekipler dönem dönem ameliyatlar yapmışlar. Biz 6 ay önce ilk geldiğimizde bu açığın farkına vardık ve bu olaya sahip çıkmaya başladık. 6 ayda bir geleceğiz. Bu 2'inci 2 aylık seferimiz. Dudak ve damak ameliyatlarına burada devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

"Hem biz hem hastalar, Türk doktorlardan çok memnunuz" diyen Başhekim Dr. Said Sarahneh, "Biz biliyoruz ki Türk doktorları üroloji ve plastik cerrahi dalında Filistin halkına ve doktorlarına yardım ediyor. İnşallah gelecekte diğer alanlarda da yardım edecekler. Türk doktorlar çok iyi. Onlar bizim yapamadığımız operasyonları yapıyor. Normalde bizim hastanemizde yapamadığımız operasyonlar bunlar. Bu operasyonlar çok fazla ücreti olan operasyonlar ama ücretsiz şekilde yapılıyor" ifadesini kullandı.

Yeryüzü Doktorları Derneği, din, dil, ırk, etnik köken, milliyet ayırt etmeksizin yeryüzünün tüm sakinlerine tıbbi ve insani yardım götürmeyi hedef edinmiş bir sivil toplum örgütü olarak biliniyor.

Yeryüzü Doktorları Derneği'nin Türkiye şubesi ise 2004 yılında faaliyete geçti. Prof. Dr. Karaman'ın verdiği bilgiye göre, örgütün gönüllü listesinde Türkiye'den 300, dünyadan bin kadar sağlık çalışanı bulunuyor.

Yeryüzü Doktorları Derneği, bugüne dek 4 kıtada 20 kadar ülkeye tıbbi ve insani yardım ulaştırdı.

Bu ülkeler arasında Filistin'in yanı sıra Sudan, İnguş Cumhuriyeti, Kongo, Sierra Leone, Gana, Hindistan, Kenya, Bangladeş, Nijer, Sri Lanka, Bosna, Irak, Kosova, Guatemala, Makedonya, Endonezya, Lübnan, Afganistan ve Pakistan yer alıyor.

banner53
Yorumlar (1)
murat naili 13 yıl önce
bravo sizlere bu insanlık dersinden dolayı sizlere ve sizingibi düşünen genç meslektaşlarınıza umarım sizlerin sayısı çoğalır artar. ihtiyacı olan herkese koşmanızı çok taktir ediyorum umarım ülkemizdeki sağlık sorunlarıda çözülür dr. açığımız azalır da kendi insanlarımıza yetişe bilirsek dahada mutlu oluruz başarılar.
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?