banner39

Yeryüzünde yaşamın kökeni paneli

Türkiye’nin ilk akıllı tasarım paneli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile bu yıl İstanbul’da düzenlenecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yeryüzünde yaşamın kökeni paneli

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

Bilimi dinin karşısına bir alternatif inanç olarak koyan “pozivitist” düşünce Türkiye’de hala etkili olmasına rağmen, çağımızın bilim dünyası bu anlayışı çoktan marjinalleştirmiş durumdadır. Dahası, bilim ve dinin uyumuna dair çok önemli yeni anlayışlar geliştirilmektedir. Bilimsel düşünmeyi “ateist olmak”la özdeş gibi gösteren 19. yüzyıl yaklaşımının tam aksine, bilimsel verilerin Tanrı’nın varlığına dair işaretler sunduğunu düşünen bilim adamlarının sayısı günümüzde giderek artmaktadır. 20. yüzyılın en önemli bir kaç ateist düşünüründen biri sayılan ünlü İngiliz felsefeci Prof. Anthony Flew’un 2004 yılında “yeni bilimsel veriler ışığında ateizmden vazgeçtiğini, evrenin hassas dengesi ve canlılığın temelindeki bilgi nedeniyle bir Yaratıcı’nın varlığını kabul etmeyi seçtiğini” açıklaması, bilimin yeni yönüne işaret eden çok sayıdaki örnekten biridir.

Peki nedir bilimin yönünü değiştiren ve Flew gibi düşünürleri farklı bir felsefi noktaya getiren gelişmeler? Bu soruya cevap aramak için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, “21. Yüzyılda Bilim, Din ve Felsefe Konferansları” başlıklı yeni bir etkinlik hazırladı. Bu seri konferansların ilk ayağı, “Yeryüzünde Yaşamın Kökeni” sorusunu ele alıyor. 100 yılı aşkın bir süredir Darwinizm paradigması altında açıklanmaya çalışılan bu soruya farklı bir cevap getiren bilim adamlarının görüşlerini yansıtacak olan konferans, bilim alanındaki bazı önyargı ve ezberleri sorgulamayı hedefliyor.

Tarih: 24 Şubat 2007, Cumartesi, 14.00-17.00

Yer: İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Giriş: Serbest

Dil: İngilizce veya Türkçe yapılacak olan konuşmalar, simultane olarak her iki tercüme edilecektir.

PROGRAM  

“Türkiye’deki Din-Bilim İkilemini Yeniden Düşünmek” | Mustafa Akyol

“Darwin Nerede Yanıldı?” | David Berlinski

“Akıllı Tasarım Teorisi” | Paul Nelson

“Bilimde ve Ahlakta Materyalist İndirgemecilik” | John Lennox

“İslam’a Göre Bilim, Doğa ve Yaşam” | Alpaslan Açıkgenç

Sorular ve Cevaplar

KONUŞMACILARIN ÖZGEÇMİŞİ

David Berlinski: ABD’deki Princeton Üniversitesi’nde felsefe doktorası yapan David Berlinski, daha sonra Columbia Üniversitesi’nde matematik ve moleküler biyoloji alanlarında post-doktora çalışmaları yürüttü. Sistem analizi, differasiyel topoloji, teorik biyoloji, analitik felsefe, ve matematik felsefesi konularında pek bilimsel araştırma ve makale yayınladı. Stanford, Rutgers, City University of New York ve Universite de Paris gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde felsefe ve matematik dersleri verdi. Paris’te yaşayan Dr. Berlinski halen genetik algoritmalar üzerine bir kitap hazırlamaktadır. Darwinizm’e özellikle moleküler biyoloji alanında yönelttiği eleştiriler bilim dünyasında geniş yankı bulmuştur.

Paul Nelson: Doktorasını Chicago Üniversitesi’nde felsefe bölümünde yapan Paul Nelson, daha sonra “evrimsel gelişme” ve “gelişimsel biyoloji” alanlarında doktora sonrası çalışmalar yürüttü. Biology & Philosophy gibi bilimsel dergilerde pek çok makale ve Akıllı Tasarım teorisi ile ilgili çeşitli bilimsel kitaplara bölümler yazdı. Halen Biola Universitesi’nde “Bilim Ve Din Çalışmaları” kürsüsünde yardımcı profesör olarak görev yapmaktadır ve Uluslararası Kompleksite, Bilgi ve Tasarım Derneği adlı kuruluşta araştırma yürütmektedir.

John Lennox: Oxford Üniversitesi bünyesindeki Green College’da matematik ve bilim felsefesi dersleri veren Dr. John Lennox, yine Oxford Üniversitesi bünyesindeki Matematik Enstitüsü’nde de ders vermektedir. 2002 yılında yayınlanan “Bilim Tanrı’yı Reddetti mi?” adlı kitabı Almanca’ya da çevrilip yayınlanmıştır. Bilim ve din ilişkisi konusunda pek çok makale yayınlamış ve konferansta söz almıştır.

Alpaslan Açıkgenç: Ankara Üniversitesi Felsefe Tarihi bölümünde lisansını tamamladıktan sonra Wisconsin ve Chicago üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora yaptı. Halen Fatih Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesidir. Din, bilim ve felsefe konularında pek çok uluslararası makale yayınlamış ve konferans vermiştir.

Mustafa Akyol: Gazeteci-yazar Mustafa Akyol Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu ve aynı üniversitede tarih yüksek lisansı yaptı. Bir dönem ABD’de “Akıllı Tasarım” (Intelligent Design) hareketinin öncülüğünü yürüten Discovery Institute bünyesinde çalışmalarını yürüttü. Din, bilim ve materyalizm gibi konularda ABD ve İngiltere’deki çeşitli üniversitelerde konferanslar verdi. 2005 mayısında ABD’nin Kansas Eyaleti Eğitim Bakanlığı’nda eğitim müfredatı değişikliği tasarısı konusunda “bilirkişi” olarak dinlendi. Akyol’un din, bilim ve felsefe konularındaki makaleleri  Türkiye ve yurtdışında çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmaktadır.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?