banner15

Yeşilkartlıya yurt dışında tedavi

2007'de yürürlüğe girecek yasa ile; prim ödeme şartı kalkarken, yeşilkartlılara yurtdışında tedavi imkanı geliyor. Yasa tasarısındaki değişiklikler şöyle:

Yeşilkartlıya yurt dışında tedavi

Genel Sağlık Sigortası Yönetmeliği üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) çalışmaları devam ederken, bazı bölümler de netleşmeye başladı. Buna göre; 1 Ocak 2007 tarihinden geçerli olacak yeni düzenlemeyle, 18 yaşına kadar olanların sadece nüfus kâğıtları ile hastanelerden her türlü hizmeti alabilmesinin önü açılacak.

Mediko'larda tedavi

Üniversitelere ait mediko-sosyal tesislerinde yapılacak tedavi masraflarının kimin tarafından ödeneceği de belli olmaya başladı. Yeni uygulamayla, 18-25 yaş arasındaki üniversiteli gençler anne veya babası üzerinden sigortalı olarak tedavi alabilecek. Anne ya da babası olmayan veya sosyal güvencesi bulunmayan üniversite öğrencilerinin tedavi ücretleri ise "yeşilkart" koşullarını taşıması durumunda, genel sağlık sigortası yani devlet tarafından karşılanacak.

Yeşilkartlılara Yurtdışı Müjdesi

Mevcut uygulamada, gerekli hallerde yeşilkart sahipleri yurt dışında tedavi hizmeti alamazken, SSK ve Bağ-Kur'lularda da 300 prim ödeme şartı aranıyor. Yönetmelikle yeşilkart sahiplerinin de yurt dışında tedavi imkanına kavuşması, SSK ve Bağ-Kur için de prim ödeme gün sayısının 30 güne indirilmesi öngörülüyor.

Prim Ödeme Şartı Kalkıyor

SSK'lı hastalardan, acil servise gittiğinde 30 günlük prim yatırmış olma şartı ile Bağ-Kur'luların gecikmiş prim borcu bulunmama şartının da yeni dönemde kaldırılması hedefleniyor. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte, acil servislerde SSK'lılar için 30 gün prim ödeme şartı ile Bağ-Kur'lularda prim borcu olmama şartı aranmayacak.

Acilde Rehin Kalma Devri Bitiyor

Yeni düzenlemeyle acil servislerde rehin kalma devri de sona erecek. Yeni dönemde, acil durumlarda gidilen sağlık tesisi; kamu veya özel ayrımı olmaksızın, Sosyal Güvenlik Kuruluşunun belirlediği fiyat tarifesi üzerinden, hastalardan ilave hiç bir ücret istemeksizin tedaviyi yapmakla yükümlü olacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48