banner39

Yetkililer uyarıyor: Başarısızlıklara hazırlıklı olun

Psikolog Hayriye Öztuğrul yeni eğitim yılı başlangıcıyla birlikte, ortaya çıkacak olumsuzlukları değerlendirdi.

Arşiv 01.10.2009, 04:45 01.10.2009, 04:45
Yetkililer uyarıyor: Başarısızlıklara hazırlıklı olun

Dünya Bülteni/Hayriye Öztuğrul

Yeni okul dönemi ödevleriyle, araştırmalarıyla, projeleriyle hızla başladı. Çocukların her birinde ayrı bir heyecan var. Çantalarının, önlüklerinin, defter ve kitaplarının yeniliği onlarda da bir yenilik ve umut hissi doğuruyor. Ciddiyetle ve taze hevesle ödevlerine girişiyorlar.

Peki, ilk günlerde oluşan bu heves ve azim ilerleyen aylarda neden yok oluyor?

Öncelikle, karşılaştıkları ilk başarısızlık motivasyonu sıfıra indiriyor. Akabinde anne-babanın eleştirel ve kıyaslamacı tutumu çocuğu daha bıkkın hale getiriyor. 'Senden de bu beklenirdi, ders çalışıyorsun sanıyorduk biz de, aklını vermiyorsun, bak filan arkadaşın nasıl yapabiliyor..' benzeri konuşmalarla problem daha da büyütülüyor. Böyle bir yaklaşım çocuğun başarabileceğine dair güvenini de zedeliyor. Artık çocuk da kendisiyle ilgili, duyduğu bu sözlere inanıyor. Yetersizlikleri yüzüne vuruldukça çocuğun başarı için eli kolu bağlanıyor adeta. Bunu yerine anne-babalar ilk önce başarısızlığın nedenini tespit etmeli.

Okuldan kaynaklanan şartlar mı? Öğretmen, sınıf ortamı. Vb.

Öğrencinin kendisinden kaynaklanan şartlar mı? Öğrenme güçlüğü, dikkat yoğunlaştırma problemi var mı? Konuyu kavramak için farklı şekillerdeki anlatımlara veya birkaç tekrara mı ihtiyaç duyuyor? Ders çalışma tekniklerini geliştirmeli mi?

Ev ortamından kaynaklanan nedenler mi başarısızlığa sebep oluyor? Evdeki gürültülü ortam çalışmasına engel mi oluyor? Çatışmaların sık yaşandığı bir aile mi? Çocuk huzursuzluğu ortasında mı?

Başarısızlığı sebepleri irdelenip tespit edildikten sonra önlemler alınmalıdır. İlgilenerek, çaba ve özveri göstererek çocuğun gelişimine katkıda bulunulabilir. Aksi halde yeni çantalar, yeni önlükler, defterler anne-babaların başarı beklentisi için yeterli değildir.

Ataların sözü özdür: Bakarsanız bağ, bakmazsanız dağ olur.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?