banner15

YGS'de hatalı soru olduğu iddia edildi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) temel matematik testinde bir sorunun hatalı olduğu iddia edildi.

YGS'de hatalı soru olduğu iddia edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu, bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini ileri sürüldü. 
 
Konya'da, Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, bugün yapılan YGS'de temel matematik testinin 20. sorusunun çift cevap olmasından dolayı hatalı olduğunu iddia etti.

Söz konusu soruda simetrik asal sayı tanımı verildiğini ve ''AB simetrik asal sayısı için A.B çarpımı aşağıdakilerden hangisi olmaz'' diye sorulduğunu ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

''B seçeneğinde cevap 9 olup 9'un çarpanları 1 ve 9'dur veya 3 ve 3'tür. 3 ve 3 olamaz çünkü 33 asal sayı değildir. 1 ve 9 alındığında 19 asal sayıdır. Halbuki 91 asal sayı değildir. Çünkü 91 sayısı 7 ve 13 sayılarının çarpımıdır. Bu nedenle 19 simetrik bir sayı değildir. C seçeneğinde de cevabın 15 olduğu belirtiliyor. 15'in çarpanları 3 ve 5'tir. 53 sayısı asal ama 35 sayısı asal değildir. Dolayısıyla 53 sayısı da simetrik bir asal sayı değildir. Soru cümlesine göre 15 de olamaz. Soruda 'hangisi olamaz' denildiğine göre B ve C denilebilir. Dolayısıyla soru cümlesini karşılayan 2 doğru cevap vardır. Yani bu soru 2 doğru cevaplı bir sorudur.''

Atalay, YGS temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu, bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Öğrencilerin kendilerine bu soru üzerinde çok zaman harcadıklarını söylediğini ifade eden Atalay, ''Öğrenciler bu soruda takılarak çok zaman kaybettiklerini söyledi. Birçoğu bu soruyu çözemeyince morali bozulup zaman kaybetmiş. Dolayısıyla bu yanlış soru öğrencilerin başarısını etkilemiştir'' diye konuştu.

ELAZIĞ

Elazığ'da, Birey Dershanesi Matematik Bölüm Başkanı Ahmet Aksu, temel matematik testinin 20. sorusunda verilen seçeneklerinden ikisinin doğru olduğunu savundu.

Aksu, ''20. soruda 'simetrik asal sayı' konusunu kapsayan sorunun hem 'B' hem de 'C' seçeneklerinde verilen cevaplar doğrudur. Bu durumda ya bu sorunun iptal edilmesi ya da her iki seçeneği işaretleyenlerin cevaplarının doğru kabul edilmesi gerekir'' dedi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2010, 17:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35