YİBO'lar, İBO olacak

Sorunlarla gündeme gelen YİBO'ların yatılı olmayan bölge okulları olarak varlığını koruyacak.

YİBO'lar, İBO olacak


Cinsel istismar olaylarıyla gündeme gelen Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO)’lar artık yatılı olmayacak. Çocuklar okullara, servislerle taşınacak.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun YİBO’ların yeniden yapılandırılma çalışması tamamlandı. Sorunlarla gündeme gelen YİBO’ların yatılı olmayan bölge okulları (İBO) olarak varlığını korumasına karar verildi.

TAŞIMALI EĞİTİM DEVREYE GİRİYOR

Halen YİBO’da yatılı kalan öğrenciler için taşımalı eğitim devreye sokulacak. Çocuklar evlerinden bölge okullarına, ücreti devlet tarafından karşılanan servislerle taşınacak. Böylece aile ortamında anne-baba desteği ile yetişecek öğrencilerin kişilik gelişimlerinin, olumsuz etkilerden kurtulması hedefleniyor.

YİBO’lara ulaşılması çok zor olan uzak köylerde ise, köy okulları devreye sokulacak. Çok az nüfusun olduğu, 8-10 çocuklu köylerdeki köy okulları da açık tutulacak. İl Milli Eğitim Müdürlerine bizzat Bakan Çubukçu tarafından köy okullarının açık tutulması için talimat verilecek. YİBO’ların yeni yapısıyla ilgili çalışmanın detaylarını duyuracak. Bu yeni uygulama 1, 2, 3, 4 ve 5’inci sınıflar için hemen başlatılacak.

Kaynak: Star


 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 04:13
banner53
YORUM EKLE

banner39