banner15

'Yılan köpekbalığı' görüntülendi

Japonya'da bir balıkçı "ağzında dişler dolu yılanbalığı türü bir canlıyı" görtüledi.

'Yılan köpekbalığı' görüntülendi

Japonya'da başkent Tokyo'nun güneyinde yer alan Shizuoka kentinde kurulu Awashima Deniz Parkı'nın yakınlarında bir limanda avlanan bir balıkçının park görevlilerine "ağzında dişler dolu yılanbalığı türü bir canlıyı" gördüğünü söylemesiyle Park alarma geçmişti.

Park görevlilerinin yakaladığı, yaklaşık 160 santimetre uzunluğunda ve cinsiyetini dişi olarak belirledikleri bu tür zaman zaman "yaşayan fosil" olarak adlandırılanlardani. Çünkü yakalanan bu köpekbalığı, tarih öncesi zamanlardan beri tipinde çok az değişikliğe uğrayan bir cins.
Görevlilerin deniz suyuyla dolu bir tanka alarak, çenesini açarken filme çektikleri köpekbalığı, yakalandığı zaman kötü bir durumdaymış.

Yakalandıktan bir kaç saat sonra ölen köpekbalığı hakkında açıklamada bulunan bir Park görevlisi; "Yaşayan bir ilk örneğin fotoğraflarını çekmenin, çok ender rastlanan bir durum olduğuna inanıyoruz. Bu türler su altında insanoğlunun varabileceği derinlikten daha fazla olan 600 ile 1000 metre arasında yaşarlar. Yüzeye doğru yaklaşmasının hastalığına, ya da sığ sularda bulunmasından dolayı zayıflamasına bağlı olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu.
Diğer köpekbalıkları ve deniz canlılarını da yiyen bu tür gösterişli köpekbalıkları, trollere zaman zaman takılmalarına rağmen, çok ender olarak canlı görülüyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35