banner15

Yılda 1 milyon 200 Bin Çocuk Kaçırılıyor

Birleşmiş Milletler'e bağlı Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, gelişmekte olan ülkelerde çocukların yarıdan fazlasının doğum sonrası kayıt işlemlerinin yapılmadığını bildirdi. Kuruma göre dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 800 milyon çocuk seks endüstrisine gi

Yılda 1 milyon 200 Bin Çocuk Kaçırılıyor

Birleşmiş Milletler, dünyada yüz milyonlarca çocuğun kötü muameleye maruz kalıp sömürüldüklerini bildirdi. Örgütün Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, "2006'da Dünya Çocuklarının Durumu: Dışlanmış ve Görünmez" başlıklı yıllık raporunda dünyanın bu durumun hemen hemen farkında olmadığına dikkat çekti. UNICEF gelişmekte olan ülkelerin çoğunda çocukların yarıdan fazlasının doğum sonrası kayıt işlemlerinin yapılmadığını, bu durumda hükümetlerin çocukların sorunlarının farkına varamadıklarını, çocuk kaçakçılığını da önleyemediklerini vurguladı. Kuruma göre dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 800 milyon çocuk seks endüstrisine girmiş durumda, 5 milyon 700 bin çocuk köle olarak satılıyor, 1 milyon 200 bin çocuk da çeşitli nedenlerle kaçırılıyor. UNICEF'in raporundaki diğer çarpıcı rakamlarsa, gelişmekte olan ülkelerde 143 milyon çocuğun anne ya da babasız büyümesi, dünya çapında on milyonlarca çocuğun yaşamlarını sokakta sürdürmesi ve bir milyondan fazla çocuğun gözetim merkezlerinde tutulması. Raporda, tüm çocukların doğum sonrası kayıt altına alınması ve genç kızların erken yaşta evlendirilmelerini önleyecek yeni yasalar çıkartılması isteniyor. Erken yaştaki evliliklere karşı çıkılmasına gerekçe olaraksa, annelerin bu durumda çocuklarıyla düşük düzeyde ilgilenmeleri gösteriliyor. Ancak UNICEF'e göre, çocuklara yönelik kötü muamelenin önlenmesinin yolu, aşırı yoksullukla mücadeleye yönelik hedeflere ulaşmaktan geçiyor.

Çocuk kaçakçılığı tüm dünyanın sorunu

UNICEF Başkanı Ann Veneman ise AIDS yetimleri ve öksüzleriyle çok erken yaşta evliliğe zorlanan çocuk sayısısın çok yüksek olduğunu, toplum dışına itilenlerin, sokağa düşen ve bir daha bir yerde görünmeyen çocuk sayısının ürkütücü boyutta olduğunu vurguladı. Çocukların seks ticaretinde kullanılmasının büyük boyutlu olduğunu söyleyen Veneman, ''Ucuz uçak biletleri ve internet, kalkınmış ülkelerin müşterilerine çocukların seks köleliği için rahat yollar açıyor. Çocukların cinsel istismarına zengin ülkeler zemin hazırlıyor, en çok talep onlardan geliyor. Çocuk kaçakçılığı trafiği tüm dünyanın sorunu. Gelişen veya yoksul ülke sorunu değil'' dedi. Çocuk ticaretine karşı tüm dünya yurttaşlarına, sivil toplum örgütlerine büyük görevler düştüğünü söyleyen Veneman, sorunun çözümü için devletlerin cesur önlemler alması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Dünya Bülteni / BBC


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48