banner39

Yılda 50 bin çocuk ölüyor

Her yıl 220 milyon çocuk cinsel tacize uğruyor. 50 binden fazla çocuk şiddet yüzünden ölüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yılda 50 bin çocuk ölüyor

BM Çocuk Fonu UNICEF’e göre dünyada her yıl 50 binden fazla çocuk şiddete maruz kaldığı için yaşamını yitiriyor. Şiddet, sadece az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş sanayi toplumlarında da rastlanan bir olgu. Bu ülkelerde yılda 3 bin 500 çocuk şiddet ve ihmalkarlık nedeniyle ölüyor. Berlin’de Cuma günü açıklanan BM raporu, çocuklara yönelik şiddetin boyutunu gözler önüne serdi. BM’in araştırmasına göre yeryüzündeki her iki ülkeden birinde okullarda şiddet uygulanması serbest. Hatta 31 ülkede bedensel şiddet şeklinde cezalara izin veriliyor. Bedensel şiddete, çocukların kırbaçlanması ya da uzuvlarının kesilmesi de dahil. Yine araştırmalar, her yıl 18 yaşından küçük 220 milyon çocuğun cinsel tacize uğradığını gösteriyor.

Çoğu hırsızlıktan, 1 milyon gencin ise cezaevlerinde yattığı dikkat çeken diger bir konu. BM Çocuk Fonu UNICEF’in araştırmasına göre, gençlerin kaldığı tutukevlerinde bedensel şiddet uygulanması da serbest. Bedensel şiddetin görüldüğü ülkelere Afrika’da Cezayir, Gana, Mozambik, Nijerya, Tanzania, Asya’da ise Afganistan, Bangladeş, Hindistan, Endonezya, İran, Moğolistan ve Pakistan dahil. Ortadoğu’daysa Kuveyt, Umman ve Suudi Arabistan tutuklularına şiddet uygulanmasını yasaklamayan ülkeler arasında. Latin Amerika ülkelerinde ise Bolivya, Brezilya, Ecuador, Guatamala, Kolombiya, Meksika ve Peru’yu aynı uygulama söz konusu.

Din ve kültürden bağımsız

İnsan hakları uzmanları, şiddetin, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinden, dini ve kültürel yapılarından bağımsız, çok sayıda ülkede yaygın bir gerçek olduğunun altını çiziyor. Çocuklara uygulanan şiddetin tehlikeli yanıysa, çoğu zaman gün ışığına çıkartılamaması. Yasal düzenlemelere rağmen çoğu ülkede okulda, yurtlarda, cezaevlerinde ve aile içinde şiddet tespit edilip engellenemiyor. UNICEF’in araştırma merkezinden Marta Santos Pais’ göre, “Dünyaya baktığımızda, çocuğa yönelik şiddetin tamanen yasak olduğu, çoğu Avrupa ülkesi sadece 14 devlet bulunduğunu görüyoruz. Yeryüzünde en az 200 ülke bulunduğundan yola çıkarsa 14 çok düşük bir rakam.”

Şiddet sonucu Almanya ve İngiltere’de haftada bir çocuk, Fransa’da üç, Japonya’da dört, ABD’de de 27 çocuk yaşamını yitiriyor. Özellikle aile içi şiddetin tespiti zor olduğundan birçok Avrupa ülkesi bu alanda önlem çabalarını yoğunlaştırıyor. UNICEF’in raporunun tanıtım toplantısına katılan Almanya Aile Bakanı Ursula von der Leyen ise “Önemli olan ailelerin ya da kurumların şiddet olayları yüzünden karşılıklı olarak birbirini suçlamayı bırakıp bu vakaları bir an önce açığa çıkarmaya ağırlık vermek. İhtiyaç duyduğumuz şeyse, bizi çözüme götürecek ve süreklilik arzedecek sağlam bir strateji,” diye konuştu.

Erken uyarı sistemi

Almanya’da çocuklara yönelik şiddetin engellenmesi için gençlik daireleri, ağlık bakanlığı ve diğer sorumlu devlet kurumları arasındaki bilgi akışının güçlendirileceği bir ‘erken uyarı sistemi’ kuruluyor. Sistem, birbirini besleyecek farklı projelerden oluşuyor. ‘Erken uyarı sistemi’ projesi için 10 milyon euro bütçe ayrıldı.

 

Kaynak: DW

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?