Yıldırım: İsrail, haydutluğunun hesabını verecektir

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İsrail'n yaptığı haydutluğunun hesabını mutlaka vereceğini söyledi.

Yıldırım: İsrail, haydutluğunun hesabını verecektir


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gazze'ye giden Mavi Marmara yolcu gemisine yapılan saldırıyla ilgili olarak, "İsrail, yaptığı haydutluğun hesabını verecek" dedi.

Yerel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği Tesisleri için Kütahya'ya gelen Yıldırım, programının son bölümünde Kütahyalı vatandaşlarla bir araya geldi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıyı değerlendiren açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "İnsan hakları savunucusu, barış gönüllüsünün bulunduğu gemiye İsrail, hiçbir şekilde izah edilemeyecek kanlı ve korsan saldırıda bulundu. Hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. İsrail, yaptığı bu haydutluğun şüphesiz hesabını verecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu olayın başlamasıyla gelişmesinin her anında sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Latin Amerika'da adım adım takip ettik ve olayları bizzat Başbakan'ın kendisi sevk ve idare ederek gerekli görüşmeleri bütün liderlerle anında yaptı" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, İsrail'in kural ve hukuk tanımamayı alışkanlık haline getirdiğini belirterek, "Bu olayı yaptıktan sonra oradaki sivil barış gönüllülerini tutuklayıp onlara insanlık dışı muamele yapmaya başladığı anda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti onlara çok net bir cevap vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti, 'tuttuğunuz bu insanları, yaralılarımızı ve ölülerimizi 24 saat içerisinde bize teslim etmezseniz size dünyayı dar ederiz' dedi. Başlangıçta bunu duymazdan gelen İsrail, işin ciddi olduğunu, pabucun pahalı olduğunu görünce tornistan yapıp Türkiye'nin bu talebini yerine getirdi" şeklinde konuştu.

Asıl atılacak adımların bundan sonra geleceğini vurgulayan Yıldırım, "Ama bu sefer İsrail yanlış adım atmış, yanlış ülkeyle muhatap olmuştur. Daha önce ezip geçip istediği gibi ufaladığı bölge ülkeleriyle Türkiye'yi karıştırmıştır. Türkiye'nin, Başbakanımızın da ifade ettiği gibi dostluğu çok kıymetlidir ama düşmanlığı çok şey gösterir. Biz yurtta sulh, cihanda sulh evrensel prensibine göre hareket ediyoruz ama bunu hak edenlere karşı, bunu hak etmeyenler de şüphesiz karşılığını en ağır şekilde görecektir" ifadelerini kullandı.

 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 02:33
banner53
YORUM EKLE

banner39