Yıldız Mutteki'den doğal gazda ötelenme istedi

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Mutteki'den doğal gazda 'al ya da öde' yükümlülüğünü ötelenmesini istedi.

Yıldız Mutteki'den doğal gazda ötelenme istedi

 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü. Görüşmede Bakan Yıldız, İranlı Bakan Mutteki'den doğal gazda 'Al ya da öde' yükümlülüğüne ilişkin öteleme talep etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile TEİAŞ'taki makamında yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

Bakan Yıldız, görüşmede, enerji alanında İran ile sürdürülen projeler, doğal gazda ''Al ya da öde'' konusu, Güney Pars Sahası'ndaki çalışmalar ve bölgedeki gelişmelerin ele alındığını ifade etti.

Bakan Yıldız, doğal gazda 'Al ya da öde' yükümlülüğüne ilişkin olarak İran'dan öteleme talep ettiklerini belirterek, bu konuda 1 haftalık değerlendirmeden sonra karşılıklı bir karara varacaklarını söyledi.

Azerbaycan doğal gazı konusuna da değinen Yıldız, bu tür görüşmelerde rakamlar konusunda gizlilik anlaşmalarının bulunduğunu, o nedenle rakam veremeyeceğini söyleyerek

hem Azerbaycan'ın hem de Türkiye'nin ilişkilerini sürdürebilmesi açısından Azerbaycan'a makul bir teklif verdiklerini sözlerine ekledi.

Bakan Yıldız'dan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Türkiye ile çeşitli alanlarda işbirliklerinin sürdüğünü, görüşmelerin Tahran'da devam etmesi için Bakan Yıldız'ı İran'a davet ettiğini sözlerine ekledi.
 
Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 23:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35