banner39

Yıldız savaşlarında ikinci perde

ABD'de ayrıntıları yayınlanan yeni uzay politikasında en öncelikli konu savunma ve ulusal güvenlik.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yıldız savaşlarında ikinci perde
ABD'de ayrıntıları yayınlanan yeni uzay politikasında öncelikli konu savunma. Başkan Bush'un geçen ay imzaladığı belge Washington Post tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Gazetenin bildirdiğine göre ABD'nin yeni uzay politikası bundan böyle Amerika'nın çıkarlarına düşman kabul edilen ülke ya da grupların uzaya çıkmasını engellemeyi öngörüyor.

Bunun yanısıra ABD'nin ileri bir tarihte uzay faaliyetlerinde esnekliğini kısıtlayacağı düşünülen silah kontrolü anlaşmalarının reddedilmesi isteniyor.

Gözlemciler, eski ABD Başkanı Ronald Reagan'ın yıldız savaşları olarak nam salan planlarından bu yana uzayın askeri potansiyelinin Amerikalı liderleri halen cezbettiğini söylüyorlar.

Bush hükümeti konuyla ilgili olarak hedeflerini belirlemiş bulunuyor. Başkan Bush Amerika'yı uzay araştırmalarında en ön sırada tutmaya kararlı olduğunu bundan önce dile getirmişti.

Bush imzaladığı yeni politika belgesiyle, ABD'nin uzay politikasını son on yıldır ilk kez baştan sona gözden geçirip yenilemiş oldu.

ABD'nin uzayda önceliklerinin ulusal güvenlik olduğunu düşünen Bush, dış politika hedeflerine ulaşmakta da uzaydan faydalanmayı öngörüyor.

Beyaz Saray, yeni uzay politikasının dünyanın yörüngesine silahlar yerleştirilen yeni bir dönemin başlangıcı olarak algılanmaması gerektiğini belirtiyor.

Ancak askeri uzmanlar uzayda silahlanma konusunda uluslararası görüşmelere yanaşmayan Amerikan hükümetinin bu yönde emelleri olduğu kuşkularının arttığına dikkat çekiyor.

Bush'un imzaladığı belgede, Amerika'nın uzayda hareket serbestliğinin hava ve deniz gücü kadar önemli olduğu vurgulanıyor.

 

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?