banner39

Yılın ilk tam ay tutulması ilgiyle izlendi

2008 yılının ilk tutulması gerçekleşen ayın, bakır rengine dönüşmesi vatandaşlar tarafında ilgiyle izlendi.

Arşiv 21.02.2008, 11:54 21.02.2008, 16:08
Yılın ilk tam ay tutulması ilgiyle izlendi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yılın ilk tam ay tutulması yurdun bir çok yerinde ilgiyle izlenmesinin yanında Ankara'nın büyük bölümünde izlendi. Bu yılın ilk ay tutulması gece saat 02.36'da başladı.

Ahlatlıbel'deki Ankara Üniversitesi Rasathanesi'nde görevli uzman astronom Özgür Baştürk, tam ay tutulmasını izlemek üzere gelen başkentlilere, hava açık olduğundan teleskoplarla izleme olanağı sunduklarını belirtti.Gecenin ilk saatlerinde havanın kapalı olması nedeniyle bu saatlerde tutulmayla ilgili sunumlar yaptıklarını, belgesel gösterdiklerini anlatan Baştürk, tam tutulmasının yaşandığı saat 05.01'de ise tam tutulmanın çıplak gözle izlenebildiğini söyledi.

Ay tutulmasının, ayın, dünyanın ve güneşin uygun bir dizilişi olduğunu kaydeden Baştürk, tutulmanın gerçekleştiği saatte ayın bakır rengine dönüştüğünü dile getirdi. Baştürk, gökyüzünde yaşanan bu doğa olayının Başkentliler tarafından ilgiyle izlendiğini söyledi.

Ayın 06.38'de batması ve güneşin doğması nedeniyle tutulmanın sonunun Türkiye'den izlenemediğini belirten Baştürk, Türkiye'den izlenebilecek bir sonraki ay tutulmasının ise 16 Ağustos'ta yaşanacağını kaydetti.

AY TUTULMASI KONYA'DA İLGİYLE İZLENDİ

2008 yılının ilk ay tutulması, Konya'da da vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Konya'da 2008 yılının ilk ay tutulması soğuk havaya rağmen vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika ve Avrupa'dan da görülebilen tam tutulma ise yaklaşık 50 dakika sürdü.

Konya'da sabahın erken saatlerinde işe giden vatandaşlar ve yoldan gelen bazı öğrenciler ile görevli polis memurları da ay tutulmasını dondurucu soğuya aldırmadan ilgiyle izledi.

Havanın açık olmasıyla ay tutulmasını Konya'da net olarak izleyen vatandaşlar, oluşan görüntünün çok güzel olduğunu söyledi. Ay tutulması sırasında ayın parlaklığı dakikalar geçtikçe yerine karanlığa bıraktı. Ay tutulmasının son bölümü Konya'da izlenemedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?