banner39

Yılmaz: 3.5 sene denetlendim

1.5 yıl başbakanlık yaptığını söyleyen Mesut Yılmaz, '3.5 yıl denetlenen tek insan benim.' dedi.

Arşiv 20.05.2008, 20:56 20.05.2008, 20:56
Yılmaz: 3.5 sene denetlendim

Bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, "1.5 sene başbakanlık yapıp, 3.5 sene denetlenen tek insan benim. Hakkımda denetlenmedik dosya bırakmadınız. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

CHP'nin, ATV-Sabah'ın satışı ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği gensorunun görüşmelerinde sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Yılmaz, POAŞ ihalesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlattı.

Yılmaz, Yüce Divan'ın, "Suçun gerçekleşmediği ancak ihaleye taraf olan kişilerle ihale öncesi görüşme yapılmasının Başbakanlık görevi ile bağdaşmadığı" yönünde bir karar çıktığını anlatarak, kendisinin olayı ile ATV-Sabah Grubunun satılması arasında benzerlik bulunmadığını kaydetti.

"Tartışılan olayda çok şüpheye mucip noktalar var" diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bankaların bilançolarındaki iyileştirmeleri bu hükümet hiç kendine yormasın. Bunların hepsi bizim zamanımızda çıkartılan yasaların sonucu. Sezar'ın hakkını Sezar'a verin. Gensoru ciddi bir denetim müessesesi, gensoru kabul edilirse hükümet düşer. Bu olay bu olgunlukta ortaya çıkmış değil. İddialar var. Başbakan filanca kişiye demiş ki 'Sen buna katılma' Benim de kulağıma geldi, kim olduğunu da biliyorum. Ama bunlar doğru mu? Meclisin bunu ortaya çıkarması lazım. Bakın size bilmediğiniz bir olay daha söyleyeceğim. 2 kamu bankası var. Bunlardan bir tanesinin yönetim kurulundaki iki üyesi aylarca bu karara imza atmamak için muhalefet ediyorlar. Genel Kurulda ikisi birden tasfiye ediliyor. Yeni gelen yönetim kurulu üyeleri, bu kredinin altına imza atıyorlar. Bunu biliyor muydunuz?"

AK Parti'li milletvekillerinin, "Yalan" diye bağırması üzerine Yılmaz, şöyle devam etti:

"Sonuç olarak söyleyeceğim şu, bir parti adına konuşmuyorum. 1.5 sene başbakanlık yapıp, 3.5 sene denetlenen tek insan benim. Hakkımda denetlenmedik dosya bırakmadınız. Hepinize teşekkür ediyorum. Sonuçta yine ben buradayım. Bu olay ciddi bir olaydır. Bu olay, geçiştirilecek bir olay değildir. Bu olayın altından daha çok şeyler çıkabilir. Ama bu olayı denetlemenin yolu şu aşamada gensoru değildir. Doğru olanı soruşturma önergesiydi. Eğer bunlar ciddiyse gereğinin yapılmasıdır"

Başbakan Erdoğan'ın, "Allah'a şükür ki bizim hakkımızda yapılan yolsuzluk suçlaması değil" dediğini belirterek, "Sizin hakkınızda daha fazla yolsuzluk suçlaması yapılamıyor ki... Çünkü dokunulmazlık zırhınız var. Hele zırhınız çıksın bakalım o zaman neler gelecek. O zaman sizler de kendinizi savunacak mısınız?" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz'ın Genel Kuruldaki konuşmasına ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine, güzel bir konuşma olduğunu söyledi. Baykal, "Tecrübe konuşuyor" dedi.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?