banner39

Yılmaz: Enflasyonda düşüş bekliyoruz

Merkez Başkanı Durmuş Yılmaz, 2007 yılının ikinci çeyreğinde enflasyon oranında düşüş beklediklerini söyledi.

Arşiv 12.04.2007, 12:18 12.04.2007, 12:18
Yılmaz: Enflasyonda düşüş bekliyoruz

Yılmaz ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, New York’ta Türk Amerikan Cemiyeti (ATS) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Mali ve Para Politikaları” adlı toplantıda konuşma yaptılar. Durmuş Yılmaz, Türkiye’deki ekonomik görünümle ilgili olarak yaptığı konuşmada, özellikle enflasyonun düşürülmesi süreci hakkında bilgi verdi.

Yılmaz, uygulanan ekonomik istikrar programı neticesinde 2001 yılında yüzde 70’lerde bulunan enflasyonun tek haneli rakamlara düşerek 2005 yılının sonunda yüzde 7.7 ile en düşük seviyesine ulaştığını söyledi.

Yılmaz, 2005 yılından sonra enflasyonun yüzde 7.5 ile yüzde 10 seviyesinde değiştiğini belirterek, genellikle belli bir seviyeye ulaştıktan sonra enflasyonu daha da düşürmenin zor olduğunu anlattı.

Merkez Bankasının ülkede fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli bir rolü olduğunu anlatan Yılmaz, Bankanın mali disipline de çok önem verdiğini ifade etti.

Merkez Bankasının 2007-2009 yılları arasında enflasyon hedefinin yüzde 4, piyasa beklentisinin ise 2007 yılı sonu itibariye yüzde 7.44 olduğunu belirten Yılmaz, kendi hedefleriyle piyasa beklentisi arasındaki farkı azaltmaya çalıştıklarını vurguladı.

Durmuş Yılmaz, Merkez Bankasının piyasalarla iletişim halinde olduğunu hatırlatarak, piyasaların ve iş çevrelerinin geriye dönük değil, ileriye dönük politikalar izlemeleri gerektiğini kaydetti. Yılmaz, dalgalı döviz kurunun enflasyon hedeflemesi politikasının en önemli dayanaklarından biri olduğunun üstünde durarak, serbest döviz kuru rejiminin 2001 yılından itibaren Türkiye’de başarılı bir şekilde uygulandığını söyledi.

Yılmaz bir soru üzerine, mart 2007 yılı itibariyle yüzde 10.68 seviyesinde olan enflasyonun 2007 yılının ikinci çeyreğinde düşmesini beklediklerini ifade etti.

CARİ İŞLEMLER AÇIĞI

Yılmaz, cari işlemler açığının 30 milyar dolar civarında sabitlendiğine inandıklarını da kaydederek, Türkiye’nin istihdam yaratmak için yatırım yapması gerektiğini, bunun da cari işlemler açığına yol açtığını anlattı. Yılmaz Türkiye’nin enerji ithal eden ülkelerden biri olmasından dolayı yüksek enerji fiyatlarının da yine cari işlemler açığına neden olduğunu söyledi.

MALİ SEKTÖR

Türkiye’de mali sektördeki faaliyetlerin yaklaşık yüzde 88’inin bankacılık faaliyetleri olduğunu belirten Yılmaz, bankalardaki yabancı yatırımcıların paylarının 2006 yılı itibariyle yüzde 22.4’e yükseldiğini, Türkiye’deki bankaların rekabetinin ve karlılık oranının yükseldiğini kaydetti.

Yılmaz, ABD’de ekonomik büyümenin görülmesi durumunda Türkiye’de nasıl gelişmeler olacağının sorulması üzerine ise, Türkiye’nin ithalat ve ihracatının yüzde 50’sini AB ülkeleriyle yaptığını anımsattı. Yılmaz, ABD’deki ekonomik büyümenin yavaşlamasının başta mal piyasaları olmak üzere herkesi etkileyeceğini belirterek, piyasalardaki fiyat artışının yavaşlaması sonucunu doğuracak bu etkinin, enerji ithalatı yapan bir ülke olması nedeniyle orta dönemde Türkiye’nin bu durumdan karlı çıkabileceğini bildirdi.

HAZİNE MÜSTEŞARI ÇANAKÇI

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ise yaptığı sunuşta, son 5 yıldaki ekonomik büyüme başta olmak üzere, Türkiye’de ekonomide yaşanan gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Çanakçı, Türkiye’de 2003-2006 döneminde yüzde 7.3 oranında ekonomik büyüme olduğunu belirterek, Türkiye’nin Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olduğunu anımsattı.

Ekonomideki büyümenin sürdürülebilir olduğunu söyleyen Çanakçı, gelecek 6-7 yıl içinde büyümenin yüzde 7 oranında olacağına inandıklarını söyledi. Son 5 yılda ekonomide çok önemli ve iyi gelişmeler olduğunu söyleyen Çanakçı, mali disipline büyük önem verdiklerini, bunun sonucunda da Türkiye’nin borç yükünde son 4 yılda büyük oranda azalma olduğunu vurguladı.

Yapısal reformlara özellikle önem verdiklerini ve bu reformların sürdüğünü anlatan Çanakçı, Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımın sürdüğünü ve 2006 yılında 20.2 milyar dolara ulaştığını anlattı. Çanakçı, bu konuyla ilgili bir soru üzerine, yabancı yatırımların güçlü bir şekilde süreceğine inandıklarını bildirdi.

Çanakçı, Türkiye’de özel sektörün de çok güçlü olduğunu belirtti.

Yılmaz ve Çanakçı, New York’taki temaslarının ardından Cuma günü Washington’a geçecekler.

AA

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?