Yılmaz'dan Yunanistan'a: Allah yardımcıları olsun

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Yunanistan'ın ekonomik krizi atlatmalarının zor olduğunu ifade etti.

Yılmaz'dan Yunanistan'a: Allah yardımcıları olsun


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Yunanistan’da yaşanan krizi, 2006’da mali piyasalarda yaşanan krize benzetti. Yılmaz, “Kriz görmüş bir ülkenin Merkez Bankası Başkanı olarak, sizler de vatandaşı olarak bizim elimizden gelen bu ülkelerle empati geliştirmek. Allah yardımcıları olsun diyorum. Ben 2006 yılında, mali piyasalardaki krizde Merkez Bankası'nın 12. atında şunu gördüm. Ülkenin varlıkları haziran sıcağına kalmış bir topak dondurma gibi eriyor gözünüzün önüne. Şu anda olan bu. O nedenle bize düşen, bu ülkelere yardımcı olmak” dedi. Forum İstanbul 2010'a katılan Durmuş Yılmaz, gazetecilerin sorularını cevapladı.

PİYASALARDA ŞİMDİLİK RİSK YOK

Yılmaz, Merkez Bankası'nın enflasyon riski görmeye başlayıp, başlamadığına ilişkin olarak, "Henüz değil" dedi. "Piyasalarda çok mu likidite ihtiyacı var. Bundan sonraki aşamada ne olacak" şeklindeki bir soruya Yılmaz, "Bizim kısa vadeli para piyasasına verdiğimiz likiditenin toplam stoku 23 milyar TL'den 17–18 milyar TL'ye gerilemiş durumda. Biz bunun aşağı yukarı 22 – 23 milyar TL'nin 11 – 12 milyar TL'sini akşamüzeri piyasadan geri çekiyorduk. Bu çektiğimiz tutar 7 – 8 milyar TL'ye kadar düştü. Dolayısı ile piyasada çok aşırı bir likidite sıkıntısı yok. Fakat şu var. Yepyeni bir fonlama uygulamasına geçiliyor. Belki bunun yarattığı bir tedirginlik olabilir; ancak hiç kimsenin tedirgin olmasına gerek yok. Merkez Bankası, piyasanın ihtiyaç duyduğunu verecektir ve vermeye devam edecektir" cevabını verdi.

BANKALAR DAHA İNCE HESAP YAPSIN

Burada yapılmak istenin gerek Merkez Bankası, gerek bankaların daha ince hesap yapması olduğunu vurgulayan Yılmaz, 2001 krizinden sonra ortaya çıkan likidite koşulları ortamımda, Merkez Bankası'nın gündüz bol bol verdiğini, geriye kalan likiditeyi akşam üzeri piyasadan çektiğini söyledi. Yılmaz, "Bundan sonra hem bizim işimiz, hem de bankalarımızın işi kolay olmayacak. Daha ince hesaplar yapmak durumundayız. Onlar ihtiyaçlarını daha ince belirleyecekler. Çünkü gün sonunda ellerinde kalan parayı belki ileride Merkez Bankası'na daha aşağı bir fiyattan getirmek durumunda kalabilirler veya Merkez Bankası da piyasanın ihtiyaç duyduğu likiditeyi daha iyi tespit ederek, ona göre, o miktarı vermek durumunda ki faiz oranları, politika faiz oranlarının etrafına dalgalansın. Dolayısıyla burada hem bankalar, hem Merkez Bankası açısından yeni bir döneme giriyoruz. Bu dönemin özelliği de ihtiyaçların daha dikkatlice tespit edilmesi, ona göre de işlemlerine devam etmesi" açıklamasında bulundu.

MERKEZ BANKASI DURUMA HAKİM

Yılmaz, "Avrupa'daki durum, krizden çıkış stratejilerinizi etkileyecek mi? sorusuna, "Bizim için şu anda açıklanan çıkış stratejisi, peyderpey uygulamaya konulacak. Kriz stratejimizi açıkladığımızda, uluslararası piyasalarda bir takım dalgalanmalar oldu. Biz buna paralel olarak bir takım operasyonlarda bulunduk. Benzer durumlar ortaya çıkarsa ki burada önemli olan bankaların sıhhat ve sağlığı ve büyümenin uzun vadeli sürdürülmesi, enflasyonun kontrol altına alınmasıdır. Bunun için Merkez Bankası üzerine düşen ne varsa yapmaya devam edecektir diyorum" cevabını verdi. Yılmaz, faiz artırımı konusunda ise daha önce söylediklerinin bugün için de geçerli olduğunu söyledi.

AB TÜRKİYENİN TECRÜBELERİNDEN YARARLANABİLİR


Mali Kural'ın Avrupa'ya gerçekten önerilip, önerilmediği şeklindeki bir başka soruya ise Yılmaz, "Neden olmasın" cevabını verirken, Avrupa'da Mali Kural'ın nasıl uygulanabileceğine ilişkin olarak, şu açıklamalarda bulundu: "Biz tecrübe ile bir birikim sağladık. Bu birikimi diğer ülkelerle paylaşmak durumundayız. Bunlar küçümsenecek şeyler değil. Biz 94 krizini, Asya krizini, 2001 krizini yaşadık. Bütün bunların sonucunda gerek Merkez Bankası, gerekse Hazine, gerek BDDK'da yeterli birikim var. Bu birikimden de dünyanın faydalanması gerekir. Şu anda finansal istikrar kurumu, bankalara likidite yönetimi açısından bir likidite rasyosu getirmeye çalışıyor. Sermayelerin güçlendirilmesi açısından bir kaldıraç oranı getirmeye çalışıyor. “

AB HALKI SÖZLERİN TUTULUP TUTULMAMASINDAN ENDİŞELİ

Türkiye'de bu uygulamalara Yunanistan ve bazı Avrupa ülkelerinde yaşanan krize ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, borç yapılandırma sorununun geçici likidite tedbirleri ile çözülemeyeceğini savundu. Yılmaz, "Avrupa Merkez Bankası'nın yaptığı ki çok doğru yapmıştır. Bir takım likidite önlemleri alarak, bozulan mali sistemi tekrar rayına oturtması için zaman kazanmıştır. Avrupa Merkez Bankası, her ne kadar söylenen kuralların dışına çıkıp, bir takım kredibilite problemine neden olduysa da orta ve uzun vadede alınan bu tedbir ekonomilerin sıhhat ve sağlığı için doğru. Ancak bunu burada bırakmamak lazım. Bu bir zaman kazanma operasyonu. Bu zamanı otoritelerin iyi değerlendirerek, mali disiplinde alınması gereken önlemleri biran önce alarak uygulamaya koyması gerekiyor diyorum" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 09:33
banner53
YORUM EKLE

banner39